SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Plaga cyberprzestęptw. Radzimy, jak bronić się przed oszustami

fot. Pixabay

Cyberprzestępczość kwitnie. Oszuści coraz rzadziej podają się za wnuczka czy policjanta i proszą o przekazanie pieniędzy do ręki. Z oszczędności okradają nas zdalnie. Zapytaliśmy ekspertów, jak chronić się przed działaniem przestępców.

Cyberatak – tak mazowiecki sanepid nazywa SMS-y informujące o fałszywej kwarantannie. Wiadomości trafiały w czwartek wieczorem i w piątek rano do osób w całym kraju. SMS-y były bez polskich znaków, w treści miały link. – To była próba wyłudzenia danych – mówi rzeczniczka mazowieckiego sanepidu Joanna Narożniak. – Ten atak objął system Android. Państwowa Inspekcja Sanitarna nie sugeruje żadnych linków, nie przekierowuje do stron. Proszę pamiętać, że kwarantanna zostaje nałożona tylko po uprzednim wywiadzie epidemiologicznym – podkreśla.

A automatycznie tylko podczas przekraczania granicy. Dr Robert Białoskórski z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego uprzedza, że oszustwa internetowe będą coraz częstsze, bo cyfryzacja postępuje. – Oszuści często zaskakują, działają na naszą słabość psychologiczną. Doprowadzają do sytuacji zaskoczenia, że nagle z czymś się zderzamy. Musimy być czujni – ostrzega.

fot. RDC

Zagrożenia świata cyfrowego

Świat współczesny jest światem pośpiechu. Często podejmujemy działania chaotyczne, nieprzemyślane. Musimy się liczyć z tym, że żyjemy w świecie zdigitalizowanym i takich zagrożeń będzie coraz więcej – zaznacza dr Białoskórski.

Popularna stała się metoda na tzw. zdalny pulpit, gdy złodziej podaje się np. za pracownika banku – tłumaczy rzeczniczka prasowa mazowieckiej policji Aleksandra Calik. – Rzekomy pracownik banku informuje o podejrzanej transakcji na koncie. Aby jej zapobiec niezbędne jest zainstalowanie aplikacji do tzw. „zdalnego pulpitu”. Gdy to zrobimy, oszust widzi wszystko, ma dostęp do naszych danych i ma pełną kontrolę nad naszym kontem bankowym – wyjaśnia.

Tak 20 tysięcy złotych stracił w ostatnim czasie mieszkaniec powiatu wyszkowskiego. Tymczasem stanowisko banków jest jedno. – My tak nie działamy – mówi rzecznik ING Piotr Utrata. – Banki nie proszą o podawanie ani loginów, ani haseł, ani kodów autoryzacyjnych, tym bardziej nie zalecają instalacji obcego oprogramowania. Oszuści wykorzystują luki w systemie, w tym przypadku do podszywania się pod numer infolinii bankowych słabe strony GSM – tłumaczy.

Policja apeluje, aby pod żadnym pozorem nie instalować jakichkolwiek nieznanych aplikacji, nie tylko gdy proszą nas o to obce osoby, ale i znajomi.

Czytaj też:

CBŚP rozbiło największą w Polsce grupę cyberprzestępców

„Zgrany duet” nastolatków z Płocka podejrzany o liczne kradzieże

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone