SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Plac Zbawiciela nie dla samochodów? „Brakuje miejsca na ogródki”

Plac Zbawiciela w Warszawie/fot. Wikimedia Commons

Plac Zbawiciela jako miejsce tylko dla pieszych i komunikacji miejskiej. Taka propozycja wyszła od Miasto Jest Nasze. Pomysł znajduje poparcie u niektórych miejskich radnych, jednak są także głosy krytyki. Zamknięcie placu dla samochodów było tematem środowej audycji „Jest sprawa”.

Na początku chcielibyśmy przeprowadzić pilotaż – mówił w Radiu Dla Ciebie Maciej Czapliński z MJN. – Po pierwsze chcielibyśmy to potraktować jako eksperyment, dlatego że jest mniejszy ruch samochodów. Po drugie dlatego, że zbliża się lato, kiedy ruch w mieście w ogóle jest mniejszy. Po trzecie myśleliśmy na początek o ograniczeniu tego eksperymentu do weekendu – dodał.

Podobne rozwiązanie zaproponował w stołecznym ratuszu warszawski radny Marek Szolc. Złożył on interpelację dotyczącą zamiany miejsc parkingowych w gastronomiczne ogródki. – W ten sposób restauracje będą mogły przyjmować więcej klientów – tłumaczył w audycji „Jest Sprawa”. – Mogą one wystawić ogródek tylko przed swoim lokalem, a bardzo często nie mogą tego zrobić w odpowiedniej wielkości, dlatego że są miejsca parkingowe. Tych miejsc jest po prostu bardzo, bardzo dużo, wystarczy wybrać się na spacer ulicami Poznańską, Wilczą czy Hożą – wyjaśniał.

Odmiennego zdania jest jednak varsavianista Daniel Echaust, który krytycznie odniósł się do tych pomysłów. – Mówienie o eksperymentach, albo mówienie o tym, że jest mało samochodów to wyłączmy to też jest pewnego rodzaju jakby narzucanie pewnego trendu myślenia najzwyczajniej w świecie reszcie społeczeństwa i reszcie mieszkańców – mówił.

Projekt stowarzyszenia Miasto Jest Nasze dotyczy zamknięcia Placu Zbawiciela jedynie dla samochodów. Komunikacja miejska miałaby jeździć normalnie.

Posłuchaj całej audycji: Jest sprawa: zamiast samochodów, ogródki restauracyjne?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone