SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Marek Szolc o placu Pięciu Rogów: popełniono kilka grzechów

Radny krytykuje Plac Pięciu Rogów/fot. RDC

– Mieszkańcy są rozczarowani, oczekiwali więcej zieleni – tak warszawski radny Marek Szolc z Lewicy krytykuje przebudowę placu Pięciu Rogów w centrum Warszawy. Powiedział na antenie Radia Dla Ciebie, że przy remoncie skrzyżowania popełniono kilka grzechów.

Ten plac ma według mnie kilka głównych wad. Pierwsza jest taka, że jest tam mniej zieleni niż chcieliby ludzie. Ludzie chcieliby przestrzeni w której można bardziej komfortowo wypocząć. Druga wada jest na ulicy Kruczej, gdzie mimo, że wyremontowano ogromny fragment przestrzeni, to zbudowano tam szeroki pas startowy, jak lądowisko dla helikopterów – tłumaczy radny Marek Szolc.

Według Szolca ta przebudowa nie napawa optymizmem przed kolejnymi inwestycjami. – W ogóle miasto nie wyciągnęło wniosków z wcześniejszych nieudanych projektów. Wszyscy pamiętamy dyskusję dokoła Świętokrzyskiej, która najpierw została po remoncie zabetonowana i obstawiona roślinami w donicach. Miasto zaklinało się, że nie można posadzić drzew, że się nie da zrobić tam zieleni. Jak wygrał projekt budżetu obywatelskiego, to nagle okazało się, że wszystko się da – wyjaśnia.

Kierunek jest dobry, gorzej z wykonaniem. Oczekiwania są większe – dodaje radny. – Ja doceniam takie kroki jak wytyczenie przejść naziemnych wokół Ronda Dmowskiego czy właśnie plac Pięciu Rogów. To są kroki w dobrym kierunku. Ale w porównaniu do tego, jakie powinniśmy mieć ambicje, w porównaniu do na przykład 20-miliardowego budżetu Warszawy. W porównaniu do tego co osiągają Praga, Wiedeń, Berlin czy Paryż, wszystkie miasta do których aspirujemy, to wygląda dość żenująco – mówi.

Plac Pięciu Rogów został otwarty 5 lipca, z rocznym opóźnieniem. Na skrzyżowaniu piesi dostali priorytet, wprowadzono też zakaz wjazdu samochodów, przejechać tamtędy mogą tylko autobusy i mieszkańcy z identyfikatorami. Tuż po otwarciu plac krytykowali na naszej antenie mieszkańcy i aktywiście. Zarzucali miastu, że króluje tam beton i brakuje przede wszystkim zieleni.

Zmiany na placu Pięciu Rogów

Jednym z celów przebudowy śródmiejskiego placu było zwiększenie jego dostępności dla pieszych. Miejsce, które zawsze kojarzyło się z korkami i utrudnionym przejściem w ciągu ulicy Chmielnej, zostało zamknięte dla ruchu.

Prezydent Rafał Trzaskowski podczas otwarcia przebudowanego placu nie wykluczył, że będą zmiany, jednak zwłaszcza w zakresie zieleni. Pojawiły się bowiem głosy krytyki dotyczące tego, że na placu Pięciu Rogów jest za mało zieleni.

Przebudowa placu zaczęła się w marcu zeszłego roku. Miała trwać do wakacji, ale wszystko przedłużyło się niemal o rok. W prace ingerował konserwator zabytków, na miejscu odnaleziono wiele śladów starej Warszawy. Przebudowa kosztowała miasto blisko 15 mln zł.

Posłuchaj: Polityka w Południe: Marek Szolc

Czytaj też: Zbiórka na remont krużganków kościoła św. Antoniego z Padwy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone