SŁUCHAJ ONLINE
MENU

PKN Orlen przeznaczył 100 mln zł na walkę z koronawirusem. „Ważne jest współdziałanie”

fot. Wikipedia

Przeznaczamy łącznie 100 mln zł na walkę z koronawirusem i wsparcie służb medycznych – poinformował w piątek na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Pieniądze przeznaczone są na maski, kombinezony, karetki, sprzęt medyczny i środki odkażające.

Obajtek dodał, że w obliczu olbrzymiego wyzwania, przed którym wszyscy stoimy, szczególnie ważna jest wzajemna pomoc i współdziałanie.

”Przeznaczamy łącznie 100 mln zł na walkę z koronawirusem i wsparcie służb medycznych. W obliczu olbrzymiego wyzwania, przed którym wszyscy stoimy, szczególnie ważna jest wzajemna pomoc i współdziałanie. @PKN_ORLEN jest z Polakami na dobre i na złe! – napisał Obajtek.

„Mamy do czynienia z bezprecedensową sytuacją, w której liczy się czas reakcji. Dlatego jako firma odpowiedzialna społecznie, aktywnie angażujemy się w działania rządu na rzecz walki z epidemią koronawirusa. Pomoc kierujemy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna, czyli przede wszystkim do placówek medycznych” – oświadczył prezes PKN Orlen, cytowany w piątkowym komunikacie spółki.

Obajtek podkreślił, iż dotychczas „łącznie na środki higieny i ochrony oraz na sprzęt medyczny PKN Orlen przeznaczył już 100 mln zł”. Jak wspomniał w komunikacie płocki koncern, „wsparcie rzeczowe i finansowe jest przekazywane w szczególności służbom medycznym oraz mundurowym, zaangażowanym w ratowanie życia i zdrowia zakażonych osób”, a środki zostały przeznaczone np. na zakup masek ochronnych, rękawiczek, kombinezonów i gogli medycznych.

PKN Orlen przypomniał m.in., że do tej pory zakupił 7 mln masek chroniących przed zakażeniem koronawirusem, przy czym o ich docelowej dystrybucji zdecydują Agencja Rezerw Materiałowych oraz korporacyjna Fundacja Orlen. Spółka wyjaśniła, iż kupiono dwa rodzaje masek ochronnych. Pierwszy to trójwarstwowe maski jednorazowe, których zewnętrzne warstwy są wykonane z antybakteryjnego materiału, natomiast wewnętrzna stanowi bazę filtrującą – maksymalna szybkość filtracji wynosi w tym przypadku 94 proc. Drugi rodzaj to maski, które ściśle przylegają do twarzy i zapewniają bardzo skuteczne filtrowanie oraz najwyższy stopień ochrony – wydajność filtra przekracza 96 proc., a maski te są wykorzystywane przede wszystkim w służbie zdrowia oraz przemyśle chemicznym.

Jak dodał PKN Orlen, jego korporacyjna Fundacja Orlen przekazała z kolei 10 mln zł na pomoc szpitalom w całej Polsce, zajmujących się diagnozowaniem i leczeniem osób zakażonych koronawirusem. Według płockiego koncernu, placówki, które otrzymały darowizny poszerzą bazę laboratoryjną, zakupią karetki, sprzęt medyczny, a także środki ochrony – kombinezony ochronne, gogle, przyłbice, maski i rękawiczki chirurgiczne oraz środki dezynfekcyjne.

PKN Orlen wspomniał również, że wsparcie z jego strony na działania związane z walką z epidemią koronawirusa otrzymała również Centralna Baza Rezerw Sanitarno-Przeciwepidemicznych w Porębach koło Zduńskiej Woli – na jej potrzeby przekazano dwa samochody dostawcze.

Czytaj też: Koronawirus na Mazowszu. Samorząd kupił niemal 7 tys. testów dla pracowników służby zdrowia

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone