SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

PKN Orlen. Dron na straży rurociągu Wrocław – Ostrów Wielkopolski

fot. RDC

Nowoczesny dron będzie czuwał nad bezpieczeństwem rurociągu Wrocław – Ostrów Wielkopolski. PKN ORLEN wdraża innowacyjne rozwiązanie, którego zadaniem jest zwiększenie bezpieczeństwa infrastruktury logistycznej. Główny cel to kontrola czy na trasie nie dochodzi do nielegalnych odwiertów.

Testy drona na potrzeby monitoringu bezpieczeństwa rurociągu Wrocław – Ostrów Wielkopolski rozpoczęły się w kwietniu br. Podczas pilotażu wykonano serię misji lotniczych o łącznej długości ok. 180 km.

Wyniki pilotażowego wdrożenia bezzałogowego statku powietrznego są obiecujące – mówi Jacek Kotulski z biura kontroli i bezpieczeństwa PKN Orlen. – Ten dron nie jest na wyposażeniu biura kontroli i bezpieczeństwa, czyli ogólnie PKN Orlen. Współpracujemy z firmą BZB UAS w ramach startupu. Dron robi zdjęcia, szuka miejsc, gdzie została wzruszona ziemia, np. ktoś próbował się do tego rurociągu dokopać. Ewentualnie pozostawione są jakieś śmieci: pojemniki, węże. Dron lecąc nagrywa ten materiał, który jest potem przerabiany – tłumaczy.

Zebrane podczas lotu drona dane analizowane są automatycznie, co znacząco usprawnia identyfikację potencjalnych prób nielegalnych odwiertów.

Kolejny projekt PKN Orlen

Projekt realizowany jest w ramach programu akceleracyjnego Space3ac Scale Up II. Jego celem jest zbudowanie relacji biznesowych pomiędzy średnimi i dużymi przedsiębiorstwami, a innowacyjnymi startupami.

To nie pierwszy projekt realizowany przez Koncern w tym obszarze. PKN ORLEN w ubiegłym roku wykonał testy autonomicznego garażu i drona, służącego do monitoringu bezpieczeństwa Zakładu Produkcyjnego w Płocku. Przez kilka miesięcy urządzenie pomagało patrolować tereny rafinerii i petrochemii.

Czytaj też: PKN Orlen rozpoczął budowę instalacji visbreakingu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone