SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pistolet Vis, maszyna do szycia „Łucznik”. Symbole Radomia w centrum miasta [ZOBACZ]

fot. UM Radom

Małe rzeźby z brązu przedstawiające symbole Radomia, m.in. legendarną maszynę do szycia „Łucznik”, aparat telefoniczny z Radomskiej Wytwórni Telefonów, pistolet Vis i buty z „Radoskóru” pojawiły się w centrum miasta. Projekt jest realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Na projekt „Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury” składa się 14 rzeźb. Są to przedmioty, z których słynął przed laty, a także znany jest dzisiaj, Radom. – Chcieliśmy przypomnieć wszystkie te rzeczy, które były wytwarzane w naszym mieście przed laty, były znane w całej Polsce i eksportowane w dużych ilościach za granicę – powiedział PAP jeden z pomysłodawców projektu Sebastian Pawłowski.

Na ulicach Radomia można zobaczyć wykonane w skali jeden do jednego odlewy maszyn do szycia i pisania – popularnych „Łuczników”, produkowanych w radomskich Zakładach Metalowych. Jest też aparat telefoniczny z Radomskich Zakładów Telefonów oraz pistolet Vis, którego produkcja rozpoczęła się w okresie międzywojennym w radomskiej fabryce. Zwiedzający Radom odnajdą także rzeźbę przedstawiającą czółenka z Radoskóru i kultowe buty „sofiks”, czyli pierwsze polskie obuwie sportowe na rzepy, produkowane w latach 80. XX wieku przez firmę polonijną z Radomia.

Chcieliśmy wszystkie te przedmioty zachować nie tylko w formie muzealnej, ale też pokazać w sposób bardziej przystępny dla mieszkańców i turystów – podkreślił Pawłowski. Dlatego – jak zaznaczył – wzorem poustawianych po całym Wrocławiu figurek krasnali, radomskie symbole także można odnaleźć w różnych nietypowych miejscach miasta. Np. odlew pistoletu Vis położono niedaleko Resursy Obywatelskiej, gdzie w czasach okupacji doszło do zamachu na przebywających tam Niemców, a maszynę do szycia „Łucznik” umieszczono przy budynku dawnej szkoły odzieżowej.

Wszystkie rzeźby wykonał Sławomir Micek, artysta, który jest także m.in. autorem stolika Gombrowicza ustawionego w Radomiu na pl. Konstytucji 3 Maja.

„Piękniejsze Śródmieście”

Projekt „Piękniejsze Śródmieście – symbole naszego miasta w formie małej architektury” zrealizowano w ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego. Jego koszt to niespełna 130 tys. zł. Pomysłodawcy projektu zapowiadają jego kontynuację w kolejnych latach. – Takich charakterystycznych przedmiotów wytwarzanych w Radomiu były dziesiątki. Dlatego chcemy je wszystkie upamiętnić – dodał Pawłowski.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone