SŁUCHAJ ONLINE
MENU

P. Kopszak: muzea to nie miejsca, które dobrze znoszą rewolucje

Piotr Kopszak/fot. RDC

Muzea nie lubią rewolucji – ważne są kontynuacja, digitalizacja i rozwój. W „Poranku RDC” nowo wybrany dyrektor Muzeum Archidiecezji Warszawskiej Piotr Kopszak mówił o tym, jak wyobraża sobie działanie placówki. Jak zaznaczył, wciąż jest dużo pracy nad popularyzacją ośrodka.

Muzea nie są miejscami, które dobrze znoszą rewolucje, zwłaszcza że szereg programów takich jak digitalizacja kolekcji czy inwentaryzacja muszą być prowadzone systematycznie. Dlatego będziemy dalej udostępniać nasze zbiory w Internecie i pracować nad ich opracowaniem – mówił gość Radia dla Ciebie.

W muzeum można teraz oglądać dzieła Zdzisława Beksińskiego. Dwadzieścia siedem obrazów malarza pochodzi ze zbiorów prywatnych Anny i Piotra Dmochowskich. Wystawa „Beksiński” będzie prezentowana w Muzeum Archidiecezjalnym do jesieni. Część z dzieł była wystawiana wcześniej w Miejskiej Galerii Sztuki w Częstochowie, inne przyjechały z Francji.

Beksiński należy do grona wybitnych artystów polskich XX wieku. Był inżynierem, architektem, malarzem, rzeźbiarzem, fotografem, rysownikiem, grafikiem komputerowym.

To już czwarty pokaz prac artysty z kolekcji Dmochowskich w Muzeum Archidiecezji Warszawskiej. Pierwszy odbył się w 1995 roku. W 2004 publiczność warszawska miała okazję obejrzeć kilka dzieł artysty w ramach prezentacji „Visions de ténebrès”. Z kolei w roku 2018, dzięki uprzejmości państwa Dmochowskich i współpracy paryskiej Galerie Roi Doré, odbyła się przekrojowa wystawa „In hoc signo vinces”.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: Piotr Kopszak o swoim pomyśle na Muzeum Archidiecezji Warszawskiej

Czytaj też:

„Kameralne lato”. Znamy zwycięskie filmy 14. edycji festiwalu [SPRAWDŹ]

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone