SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Piotr Alexewicz najlepszy w konkursie im. Fryderyka Chopina

Piotr Alexewicz zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. Fot. Facebook/Narodowy Instytut Fryderyka Chopina

Piotr Alexewicz zajął I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina. II nagrodę ex aequo otrzymali Adam Kałduński i Piotr Pawlak.

Zdobycie I i II nagrody w tym konkursie upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.

Zwycięzcą Ogólnopolskiego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina został Piotr Alexewicz. II miejsce ex aequo zajęli Adam Kałduński i Piotr Pawlak. III nagrody nie przyznano. Tomasz Marut zajął IV miejsce, a V ex aequo Viet Trung Nguyen i Maciej Wota. VI miejsca nie przyznano.

Koncert laureatów odbędzie się w niedzielę, o godz. 18.00. w Filharmonii Narodowej. Program obejmuje wyłącznie utwory Fryderyka Chopina.

Uczestników oceniało jury w składzie: Janusz Olejniczak, Piotr Paleczny, Ewa Pobłocka, Marta Sosińska-Janczewska, Wojciech Świtała, Waldemar Wojtal oraz Paweł Zawadzki. Jury przewodniczyła Katarzyna Popowa-Zydroń, polska pianistka pochodzenia bułgarskiego, profesor fortepianu w Akademii Muzycznej w Gdańsku i w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Startowało 29 pianistów

Jak podał NIFC na swojej stronie internetowej w konkursie wzięło udział 29 pianistów. Do drugiego etapu dostało się 16 muzyków, z czego 8 zakwalifikowało się do finału.

Ogólnopolski Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina organizowany od 1968 r. adresowany jest do polskich studentów Akademii Muzycznych i uczniów Szkół Muzycznych II stopnia.

Odbywa się rokrocznie – z wyjątkiem lat poprzedzających Międzynarodowy Konkurs Chopinowski i – zdaniem muzykologów – może stanowić formę przepustki do udziału w konkursie międzynarodowym. I i II nagroda zdobyta w tym konkursie upoważnia do uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim z pominięciem eliminacji wstępnych.

Wśród laureatów konkursu krajowego, którzy potem odnosili sukcesy w Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim byli m.in. Janusz Olejniczak, Krystian Zimerman, Ewa Pobłocka, Krzysztof Jabłoński, Wojciech Świtała i Rafał Blechacz.

Z Narodowym Instytutem Fryderyka Chopina przy organizacji Konkursu współpracują: Filharmonia Narodowa, Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina oraz Program Drugi Polskiego Radia.

Czytaj też: 18. Konkurs Chopinowski. Rekordowa liczba zgłoszeń

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone