SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Piknik „Klimat i My” w Centrum Nauki Kopernik. Sprawdź atrakcje

Centrum Nauki Kopernik/fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL/Wikimedia Commons

Najnowsze badania, kultowe eksperymenty, ciekawe warsztaty i pokazy, spotkania z ekspertami – tegoroczny Piknik Naukowy Centrum Nauki Kopernik odbywa się online pod hasłem „Klimat i My”.

Ze względu na pandemię 24. Piknik Naukowy organizowany przez Centrum Nauki Kopernik ma formułę online, ale zamiast jednego dnia – potrwa tydzień. W wirtualnych namiotach można zobaczyć ponad 300 filmów naukowych. Zostały przygotowane przez największe instytuty badawcze: Polską Akademię Nauk, UW, Centrum Badań Jądrowych czy Centrum Badań Kosmicznych. Są podzielone na kilka stref: strefa przyszłości, w której zobaczymy wynalazki i nowe technologie, strefa zdrowia o medycynie w obliczu zmian klimatu i kultowe eksperymenty, strefa „zrób to sam”, gdzie możemy odkryć nowe pasje, a także strefa cywilizacji o rozwoju relacji społecznych.

Na piknik do Centrum Nauki Kopernik zaprasza Renata Kaznowska, zastępca prezydenta m.st. Warszawy: – W ostatnich latach podjęliśmy wiele działań chroniących klimat i rozmawiamy o tym problemie już z najmłodszymi mieszkańcami. Zauważamy też wzrost teorii antynaukowych, którym chcemy przeciwdziałać. A podczas Pikniku Naukowego będzie można zapoznać się z faktami naukowymi i poznać zjawiska odpowiadające za zmiany klimatu. Dowiedzieć się, w jaki sposób nauka i technika mogą nam pomóc w dostosowaniu się do nowych warunków życia i powstrzymać dalsze ocieplanie się klimatu.

Atrakcje

Tegoroczna impreza odbywa się pod hasłem „Klimat i My”. Uczestnicy poznają fakty dotyczące zmian klimatycznych, które zachodzą na świecie, oraz wpływ, jaki mają na życie ludzi, zwierząt i roślin. Na sobotę zaplanowano trzy bloki: o 11:00 coś dla najmłodszych, czyli proste eksperymenty, a także nauka budowy domków dla owadów i ekokosmetyków. O 14:30 można było zobaczyć doświadczenia prowadzone przez młodych naukowców. Ich tematy to zdrowie, smog czy emisja dwutlenku węgla. O 18:00 coś dla starszych piknikowiczów: spotkania z ekspertami na żywo i materiały przygotowane przez instytucje badawcze.

Dlaczego rozmawiamy o klimacie?

Minimalizacja następstw kryzysu klimatycznego jest obecnie jednym z najważniejszych wyzwań, zarówno dla Warszawy, kraju, kontynentu, jak i całego świata. Naukowcy badają mechanizmy zmian klimatu już od 200 lat i zebrali dowody świadczące o tym, że spowodowana działalnością człowieka emisja gazów cieplarnianych jest przyczyną obecnie obserwowanego kryzysu. Opublikowano już setki raportów, opartych na tysiącach publikacji naukowych, w tym szczegółowe analizy Międzyrządowego Zespołu ds. Zmian Klimatu pracującego na rzecz Organizacji Narodów Zjednoczonych, które dowodzą konieczności natychmiastowego przeciwdziałania jego dalszym zmianom.

Pracownia Przewrotu Kopernikańskiego

Centrum Nauki Kopernik w ubiegłym roku świętowało 10. urodziny. Odwiedziło je już ponad 10 milionów gości, a prawie połowę z nich stanowili uczniowie i nauczyciele. – Warszawa rozbudowuje już Centrum Nauki Kopernik o Pracownię Przewrotu Kopernikańskiego, która stworzy jeszcze lepsze możliwości do eksperymentowania, przeprowadzania badań, uczenia się dla uczniów i nauczycieli. Tam piknik będzie trwał przez cały czas – zauważa wiceprezydent Kaznowska.

Szczegóły wydarzenia można śledzić TUTAJ.

Od poniedziałku do piątku na stronie pikniknaukowy.pl dostępne będą wirtualne namioty, w których zaprezentowanych zostanie ponad 300 filmów przygotowanych przez 110 instytucji.

Czytaj też:

Warszawa. Po rocznej przerwie w stolicy powraca Noc Muzeów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone