SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pikieta solidarności z Polakami zatrzymanymi na Białorusi

fot. Związek Polaków na Białorusi/Facebook

W Warszawie, Białymstoku i Sopocie odbyły się pikiety solidarności z zatrzymanym przez białoruskie władze polskim dziennikarzem z Grodna Andrzejem Poczobutem oraz z Andżeliką Borys, prezesem Związku Polaków na Białorusi. Dziś mijają cztery miesiące od czasu zatrzymania Poczybuta.

Andrzej Pisalnik, redaktor naczelny portalu znadniemna.pl, mówił, że pikiety mają  przypominać o tym, iż Polacy na Białorusi wciąż są prześladowani.

Dziennikarz z Grodna i prezes Związku Polaków na Białorusi są przetrzymywani w areszcie więziennym w Żodzinie pod Mińskiem. Jak dodał Andrzej Pisalnik, warunki tam panujące są niehumanitarne. – Cele są przepełnione. Nasi więzieni koledzy przebywają z kryminalistami. Warunki sanitarne są złe i nie sprzyjają ani zdrowiu ani kondycji psychicznej – powiedział Pisalnik.

„Rehabilitacja nazizmu”

Andrzej Poczobut, prezes ZPB Andżelika Borys oraz jeszcze trzy działaczki mniejszości polskiej – Irena Biernacka, Maria Tiszkowska i Anna Paniszewa – zostali zatrzymani w marcu w związku z upamiętnianiem na Białorusi żołnierzy polskiego podziemia niepodległościowego.

Wobec piątki aktywistów wszczęto postępowania z art. 130 p. 3 Kodeksu karnego Białorusi, który mówi o „celowych działaniach, mających na celu podżeganie do wrogości na tle rasowym, narodowościowym, religijnym lub innym socjalnym”. Prokuratura białoruska interpretowała działania aktywistów ZPB jako „rehabilitację nazizmu”. Przytoczony artykuł zagrożony jest karą pozbawienia wolności od pięciu do 12 lat.

Więźniowie polityczni

2 czerwca polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Biernacka, Tiszkowska i Paniszewa zostały wypuszczone z aresztu i wywiezione do Polski. Kobiety nie mogą wrócić na Białoruś. Zarzutów wobec nich nie umorzono.

Poczobut i Borys z kolei pozostają w areszcie, najprawdopodobniej w związku z odmową opuszczenia Białorusi. Cała piątka aktywistów została uznana za więźniów politycznych. O ich uwolnienie apelują Polska i UE.

Czytaj też:

V Bieg Pamięci „Wola 1944” w Warszawie. Ruszyły zapisy

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone