SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Muzeum Powstania Styczniowego powstanie na Mazowszu

fot. Muzeum Powstania Styczniowego 1863-1864/Facebook

Muzeum Powstania Styczniowego powstanie w Uniecku w gminie Raciąż niedaleko Płocka. Będzie to pierwsze muzeum w Polsce, które przedstawi historię najdłuższego zrywu narodowościowego w historii naszego kraju.

Moim zdaniem powstanie styczniowe jest zapomnianą kartą historii oręża polskiego. Nie mówi się o nim tak często jak o pierwszej, drugiej wojnie światowej czy innych konfliktach zbrojnych. Tworząc to muzeum chcemy przypomnieć społeczności lokalnej i na terenie całego kraju i krajów, które uczestniczyły w powstaniu, że był to jeden z największych zrywów narodowościowych w tamtym okresie – mówi Artur Zybała, prezes Stowarzyszenia Muzeum Powstania Styczniowego w Uniecku.

Muzeum Powstania Styczniowego w Uniecku będzie drugą taką placówką obok muzeum w miejscowości Zabrzezie koło Wilna. Będzie mieściło się w odrestaurowanym byłym dworku barona Stanisława Szylinga.

Powstanie Styczniowe rozpoczęło się 22 stycznia 1863 roku. Powstańcy zaatakowali rosyjskie garnizony w Królestwie Polskim. W ciągu trwających ponad 1,5 roku działań zbrojnych doszło do ponad tysiąca mniejszych lub większych potyczek, a w walkach wzięło w sumie udział co najmniej 150 tys. powstańców.

Walka powstańcza przez cały swój czas miała charakter rozproszonej akcji partyzanckiej. Powstańcom nie udało się opanować na dłużej większego terytorium, a władze Powstania nie miały stałej siedziby. Po klęsce większych zgrupowań partyzanckich m.in. w bitwach pod Węgrowem i Siemiatyczami, walkę toczyły głównie niewielkie oddziały.

Powstanie Styczniowe było najdłużej trwającym i najbardziej masowym ruchem niepodległościowym XIX w. Bilans insurekcji był tragiczny – dziesiątki tysięcy poległych lub straconych przez Rosjan, zesłania na Syberię, konfiskaty majątków uczestników Powstania.

Czytaj też:

Powstanie styczniowe. „Już wcześniej przewidywano, że coś się musi wydarzyć”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone