SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pierwsza na polskim rynku biografia wielkiego altruisty: „Kotan. Czy mnie kochasz?”

Źródło: archiwum IPN, Marek Kotański, rozdawanie plakatów i znaczków przechodzącej młodzieży. Festiwal Muzyków Rockowych „Jarocin 89”

Aż trudno uwierzyć, że to pierwsza biografia Marka Kotańskiego, jaka ukazuje się na polskim rynku. Podziwiany i wytykany palcami – zawsze budził emocje. A jego dzieło wciąż żyje – ośrodki, które założył i ludzie, którym pomógł.

W listopadzie swoją premierę miała doskonała i bardzo personalna biografia niezwykłego altruisty Marka Kotańskiego „Kotan. Czy mnie kochasz?” autorstwa Przemysława Bogusza, byłego rzecznika Monaru.

Bohater młodości

Autor przyznał, że Marek Kotański był jednym z bohaterów jego młodości. Jako postać znana w latach 80. i 90. wyróżniał się swoją altruistyczną postawą, chęcią zwalczania przejawów patologii społecznej i udzielania pomocy osobom, które same sobie pomóc nie potrafią. – Społecznik, zaangażowany, zawsze stający w obronie słabszych i pokrzywdzonych – wspominał Kotańskiego autor biografii. – Pamiętam, że we wczesnych latach dziewięćdziesiątych, jako licealista pilnie śledziłem jego poczynania – dodał.

Pierwsze protesty

Wczesne lata 90. to okres, w którym Marek Kotański zaangażował się w pomoc osobom uzależnionym od alkoholu, narkotyków, zakażonych wirusem HIV. Bogusz dowiedział się z mediów o planowanym otwarciu placówki dla nosicieli wirusa HIV w Kawęczynie i proteście okolicznych mieszkańców przeciw budowie „takiego” ośrodka w ich sąsiedztwie. – Jako nastolatek, oczywiście postanowiłem pojechać na miejsce akcji, żeby Kotańskiemu pomóc – powiedział. Wielki społecznik chyba nie był przygotowany na zainteresowanie ludzi chcących nieść pomoc, tak jak on. – Był delikatnie zdziwiony, że ktoś się w ogóle zjawił, nie po to żeby protestować, tylko pomagać. Nie miał za bardzo pomysłu co ze mną zrobić, kazał mi przenosić jakieś deski z kąta w kąt – wspominał na antenie Radia Dla Ciebie.

– Dla mnie, jako młodej osoby, Marek Kotański był wzorem i kierunkowskazem, jak powinno się zachowywać i jakimi wartościami kierować w życiu – przyznał. Aż trudno uwierzyć, że to pierwsza biografia Kotańskiego, jaka ukazuje się na polskim rynku. Podziwiany i wytykany palcami – zawsze budził emocje. A jego dzieło wciąż żyje – ośrodki, które założył i ludzie, którym pomógł. Niezaprzeczalnie, pozostawił swój ślad w historii, zmieniając oblicze Polski. Nieprzerwanie nas inspirując – nadal zmienia.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone