SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pierwsza komunia św. Dzieci z Ukrainy a sakrament w Polsce

Cerkiew i monaster Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny w Warszawie/fot. Adrian Grycuk, CC BY-SA 3.0 PL, via Wikimedia Commons

Maj to czas Pierwszych Komunii Świętych – także u grekokatolików i prawosławnych. Dzieci z Ukrainy mogą przyjąć ten sakrament w Polsce. Sprawdziliśmy, jak to zrobić.

Organizujemy uroczystą komunię świętą, jednak mówimy o pierwszej spowiedzi – informuje ojciec Piotr Kuszka, proboszcz greckokatolickiej parafii pw. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny przy Miodowej 16 w Warszawie. – Organizujemy, owszem, ale chodzi o pierwszą spowiedź. W Kościołach tradycji bizantyjskiej udziela się trzech sakramentów od razu na początku, czyli jako trzech sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego: chrztu, bierzmowania i eucharystii – tłumaczy.

Pierwszą spowiedź organizujemy w naszej parafii w soboty – dodaje proboszcz. – Dzieci przychodzą do spowiedzi. Tam gdzieś już od 9:30 i około godziny 11:00 jest wtedy liturgia z udziałem tych dzieci, rodziców, chrzestnych i zaproszonych gości – wskazuje.

Jeśli grupa jest liczniejsza, spowiedź odbywa się dzień wcześniej.

Chętnych rodziców zapraszam do zapisania dziecka w naszej parafii – mówi duchowny. – To zależy od tego, na jakim etapie przygotowania są te dzieci, bo jeżeli chodziły na katechizację, chociażby taką przygotowującą do pierwszej spowiedzi w swoich parafiach, domu, to w zasadzie nie ma problemu. Pewne oswojenie się z grupą i przygotowanie bezpośrednie do samego obrzędu – tłumaczy.

Z myślą o uchodźcach planujemy grupę, która do pierwszej spowiedzi przystąpi jesienią – dodaje ojciec Kuszka. – Gdzieś pod koniec września, po takim chociażby skondensowanym przygotowaniu tych dzieci do uroczystości, do rozumienia pełnego udziału w tym, co się dzieje. To już katechetka weryfikuje, czy dziecko coś tam wie, coś tam rozumie, czy wymaga głębszego przygotowania – wyjaśnia.

Jest możliwość przystąpienia do pierwszej spowiedzi również przez dzieci wyznania prawosławnego – informuje proboszcz. – Nasze prawo, kodeks kanonu w Kościołach wschodnich przewiduje takie sytuacje. Mianowicie wyraźnie mówi się o tym w stosunku do chrztu dziecka, jeżeli nie mają dostępu do kapłana własnej cerkwi. Mogą prosić o chrzest i dziecko zostanie prawosławne – mówi.

Tak samo wygląda to w przypadku zawierania małżeństw i pierwszej spowiedzi. Kontakt znajdziemy na stronie internetowej parafii.

Czytaj też:

500 plus dla uchodźców z Ukrainy. ZUS rozpoczął wypłaty

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone