SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pieniądze na tory do Modlina zagrożone? PKP uspokajają

fot. PKP PLK

Unijne środki na kolej na Mazowszu zagrożone? Chodzi o prawie 400 mln zł Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego. Wstępnie miały one posłużyć na budowę linii do Modlina, jednak ta została podzielona na dwa osobne etapy. Część pieniędzy ma dofinansować pierwszy etap prac, a pozostałe środki wesprą budowę połączeń na trasach: Ostrołęka-Chorzele oraz Zegrze-Wieliszew.

Obawiamy się, że środki przepadną, ponieważ wciąż nie mamy umów z PKP PLK. Wszystko rozliczyć musimy do 2023 roku – mówi Marta Milewska z Urzędu Marszałkowskiego. – Dotychczas nie został złożony wniosek o dofinansowanie dla żadnego z tych trzech projektów, a co za tym idzie – nie została podpisana jeszcze żadna umowa o dofinansowanie. Oczywiście środki te nie są zagrożone, bo w razie konieczności istnieje możliwość przesunięcia ich na inne projekty, natomiast byłoby olbrzymią stratą dla Mazowsza, gdyby żaden z tych projektów nie mógł być zrealizowany – tłumaczy.

Nie ma powodu do obaw. Nasze prace nad inwestycjami cały czas idą do przodu – mówi rzecznik PKP PLK Mirosław Siemieniec. – Na projekt Ostrołęka-Chorzele już możemy przygotowac prace, bo umowa została podpisana w 2019 roku. Również na etapie przygotowania do podpisania umowy jest projekt Wieliszew-Zegrze – dodaje.

Więcej problemów jest z umową na budowę linii do lotniska. Po uzyskaniu decyzji środowiskowej pojawiły się odwołania, przez co wniosek musi być rozpatrzony ponownie przez Generalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Spółka zapewnia jednak, że wszystkie środki unijne będą zakontraktowane jeszcze w tym roku.

Czytaj też: Strefa śródmiejska w Warszawie? „Raport gotowy do 2021 roku”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone