SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Prawie dwa tysiące pielgrzymów wyruszyło z Warszawy na Jasną Górę

Niemal dwa tysiące osób wyruszyło na Jasną Górę w 42. Warszawskiej Akademickiej Pielgrzymce Metropolitalnej. Pielgrzymi wyruszyli ze stołecznego kościoła św. Anny przy Krakowskim Przedmieściu. Tegorocznym hasłem przewodnim są słowa „Syn was wyzwoli” nawiązujące do fragmentu z Ewangelii wg św. Jana: „Jeżeli więc Syn was wyzwoli, wówczas będziecie rzeczywiście wolni”.

Wielu z nas żyje dziś w lęku, niepokoju o dzień jutrzejszy; wielu doświadcza zmagań duchowych; często tracimy wolność, ulegamy słabościom grzechu. W związku z tym w czasie tej pielgrzymki chcemy poznawać osobę Syna Bożego – Jezusa Chrystusa, który podaje nam rękę i chce wyciągać z naszych grobów, który chce przywracać prawdziwy pokój temu światu – powiedział kierownik pielgrzymki i rektor kościoła św. Anny w Warszawie ks. Mateusz Gawarski w czasie mszy św. inaugurującej tegoroczną pielgrzymkę.

Trudny czas pielgrzymowania

Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. W homilii nawiązał on do pielgrzymki papieża Franciszka w Kanadzie. – Jej trudność polegała na tym, że chciał przeprosić niejako w imieniu cywilizcji europejskiej (rdzenną ludność Kanady – red.), za to, że w wieku XIX i nawet XX łamała kultury miejscowe, próbowała je asymilować na wzór tej naszej w Europie i niestety w tym uczestniczył także Kościół. – To było ważne pielgrzymowanie, trudne i nie do końca satysfakcjonujące drugą stronę, dlatego że są pewne krzywdy, których tak do końca już się nie da naprawić – ocenił kardynał Nycz.

Przyznał, że także tegoroczny kontekst pielgrzymi WAPM na Jasną Górę jest trudny. – Z jednej strony cieszymy, że po ostatnich trzech latach pandemii udało nam się powrócić do pielgrzymowania i jest nas porównywalnie dużo do tego, co było przed pandemią, ale z drugiej strony wielu zadaje sobie pytanie, czy faktycznie mamy to już za sobą – powiedział hierarcha.

Zdaniem metropolity warszawskiego jest to także trudny czas dla Europy z powodu wojny na Ukrainie. – Jest to czas uchodźców, którzy w liczbie ponad pięciu milionów przekroczyło granicę Polski – wielkie zadanie i wyzwanie miłości bliźniego, miłości sprawiedliwej, nieuciekającej od trudu i wyrzeczenia – powiedział kard. Nycz. Dodał, że innym czynnikiem, który budzi obawy jest sytuacja gospodarcza związana z rosnącymi cenami. – To także czas niebezpieczny dla współczesnego świata, choć może nie zdajemy sobie do końca z tego sprawy – ocenił kardynał Nycz.

Rekolekcje w drodze

Metropolita zwrócił uwagę, że „Jezus nigdy, nigdzie nie obiecywał ludziom sielankowego, prostego życia”. – Wszyscy ci, którzy dzisiaj chcieliby współczesnemu człowiekowi zaproponować takie sielankowe chrześcijaństwo, byliby nieszczerzy, bo takiej Ewangelii nie ma. Jest Ewangelia miłości, ale jest jednocześnie wzięcia krzyża w swoim własnym życiu – zaznaczył kard. Nycz.

Mówiąc, że „pielgrzymka to rekolekcje w drodze”, kardynał zachęcił pątników, żeby postawili sobie ewangeliczne pytania: Za kogo uważam Jezusa Chrystusa? Kim On dla mnie jest? Czy jestem gotowy do wyrzeczenia? Czy jestem zdolny dla Niego i dla bliźnich, a więc dla jakiegoś większego dobra, z czegoś zrezygnować?”. – Te pytania są podstawą prowadzenia ludzi w Kościele do Boga, a więc także podstawą duszpasterstwa akademickiego – wskazał metropolita warszawski. – Bez podjęcia głębszej refleksji duchowej człowiek zostaje jedynie na powierzchni – ostrzegł kaznodzieja.

Wyjaśnił, że „zdolność do wyrzeczenia jest jednym z podstawowych warunków wolności”. – Jezus nie zabiera wolności człowiekowi, choć czasem tak nam się wydaje. On nam ją daje, ale stawia warunki jej osiągnięcia. Człowiek, który chce mieć wszystko i to zaraz, natychmiast – nigdy nie będzie do końca człowiekiem wolnym. Tymczasem wielu ludzi współczesnego świata jest tak skoncentrowanych na sobie, że nie zawraca uwagi na ludzi, którzy giną w Ukrainie. Oni muszę mieć tu, teraz i zaraz: tanią benzynę, bezpieczeństwo – powiedział duchowny.

Pielgrzymka na Jasną Górę coraz liczniejsza

Z Warszawy w ramach WAPM wyruszyło na pątniczy szlak w piątek 1820 pielgrzymów, a kolejni dołączą na trasie, więc do Częstochowy, wraz z grupą wojskową liczącą w tym roku 450 osób może dojść nawet blisko 3 tys. pielgrzymów – oceniają organizatorzy pielgrzymki akademickiej.

W tym roku patronami WAPM są św. Maksymilian Maria Kolbe, św. Karol de Foucauld oraz bł. Paulina Maria Jaricot.

5 sierpnia z sanktuarium Matki Bożej Ostrobramskiej w Warszawie wyjdzie także także 39. Warszawsko-Praska Pielgrzymka Piesza znana wcześniej pod nazwą Piesza Praska Pielgrzymka Rodzin. Jej myślą przewodnią jest temat roku duszpasterskiego Kościoła w Polsce – „Eucharystia daje życie”.

Młodzież akademicka i szkół średnich archidiecezji warszawskiej od 1981 r. pielgrzymuje na Jasną Górę historycznym szlakiem sanktuariów i miejsc związanych z przeżyciami religijnymi. Trasa akademickiej pielgrzymki to ok. 300 kilometrów – codziennie do pokonania jest ok. 35-40 km w 5-6 etapach.

W warszawskiej pielgrzymce akademickiej idzie 18 grup, w tym jedna wojska. Pielgrzymka przemierza szlak, przechodząc przez 52 parafie, 5 diecezji i zatrzymuje się w ok. 132 wsiach. Droga wiedzie m.in.: przez Niepokalanów, Szymanów, Miedniewice, Smardzewice, a tuż przed Jasną Górą – Mstów i Przeprośną Górkę.

Czytaj też: Ostatni dzień upałów na Mazowszu przed weekendowym ochłodzeniem

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone