SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pięć frakcji. Nowe zasady segregacji śmieci weszły w życie

fot. Pixabay

Od Nowego Roku w Warszawie obowiązują nowe zasady segregowania odpadów. Mają być zbierane w podziale na pięć frakcji: odpady zmieszane, szkło, papier, odpady ulegające biodegradacji oraz metale i tworzywa sztuczne. Wcześniej były to trzy frakcje: suche segregowane, mokre zmieszane oraz szkło.

Warszawa jest ostatnim miastem w Polsce, które weszło do europejskiego Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów – powiedział wiceminister środowiska Sławomir Mazurek. Dodał, że władze stolicy mają mało czasu, by wdrożyć nowy system gospodarowania odpadami.

Dezinformacja

Wymaga to dużej pracy i edukacji, ponieważ Warszawa przeprowadziła kampanię dezinformacyjną. Komisja Europejska nie uznaje sortowania na: suche, mokre, szkło, gdyż taka segregacja nie pozwala na przetwarzanie surowców – tłumaczył Mazurek

Do czasu rozstrzygnięcia nowego przetargu odpady w Warszawie będą odbierać dotychczasowi operatorzy – Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania, Suez Polska i Lekaro.

Mazowsze to jedyne województwo, które nie przyjęło wojewódzkiego planu gospodarki odpadami. Skutkiem jest zablokowanie środków na inwestycje w tej dziedzinie.

Europejski Wspólny System Segregacji Odpadów obowiązuje na terenie całego kraju od 1 lipca 2017 roku.

Czytaj też:

Radni PiS: postaramy się, by opłaty za odbiór odpadów nie wzrosły

Nowe harmonogramy odbioru odpadów na stronach operatorów

Zamknięcie największej instalacji przetwarzania śmieci wstrzymane

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone