SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Piąta Parada Seniorów przeszła ulicami Warszawy

fot. RDC

Piknik, panele dyskusyjne, warsztaty i dyskoteka znalazły się w programie 5. Parady Seniorów „Dojrzali Wspaniali”, która w sobotę przeszła ulicami Warszawy.

Tegoroczna parada rozpoczęła się o godz. 12 na rondzie de Gaulle’a, by następnie Traktem Królewskim przejść na Kampus Uniwersytetu Warszawskiego. Tam zorganizowano Piknik Pokoleń. Według szacunków na paradzie pojawiło się ok. 12 tysięcy seniorów.

Przemysław Wiśniewski z fundacji Zaczyn zaznaczył, że celem wydarzenia jest pokazanie różnorodności środowiska seniorów. – To jest prawie 10 mln bardzo różnych ludzi. Chcemy przełamać krzywdzące stereotypy, które na temat seniorów mają w głowach ludzie młodzi. Pokazać, że seniorzy mają niesamowite doświadczenie życiowe i wielki potencjał, często zupełnie niezagospodarowany – wyjaśnił. Dodał, że fundacja chce także wzmocnić głos osób starszych w debacie publicznej.

Wiele problemów

Seniorzy są grupą bardzo niedoreprezentowaną, której głos słabo słychać w przestrzeni publicznej. Często są to osoby schorowane, które już nie chodzą na demonstracje palić opony i żądać zmian korzystnych dla siebie. Stąd środowiska opiniotwórcze i władze skupiają się na interesach grup produkcyjnych, które są głośniejsze i skuteczniejsze. Chcemy, żeby seniorzy na tej paradzie powiedzieli: „Jesteśmy’. Żeby pokazali – także politykom – jak dużo ich jest i że bez ich głosów już teraz trudno wygrać wybory, a za kilka dekad, kiedy seniorów będzie około 40 proc., będzie to w ogóle niemożliwe – podkreślił Wiśniewski.

Zdaniem Wiśniewskiego, osoby starsze borykają się z wieloma problemami, których nagłośnieniu na służyć parada. – Takim problemem jest np. fatalny stan służby zdrowia, który ich – jako osoby cierpiące na wiele chorób – bezpośrednio dotyka. Kolejny problem to bardzo niskie emerytury, które ograniczają ich aktywność społeczną. Bo trudno oczekiwać, żeby osoba, która ledwo zaspokaja swoje podstawowe potrzeby, wydawała pieniądze na kulturę czy rozrywki – ocenił.

Muzyka, taniec i dyskusje

O godz. 13 na specjalnie zaadaptowanym Małym Dziedzińcu na terenie Kampusu Głównego Uniwersytetu Warszawskiego ruszył Piknik Pokoleń. W jego ramach zaplanowano koncert zespołu „Biały Kot” i międzypokoleniową potańcówkę pod wodzą DJ Wiki i DJ Krisa. – W tym roku stawiamy na recital muzyczny – chcemy przejrzeć muzyczne hity ostatnich kilku dekad – powiedział Wiśniewski.

Uczestnicy pikniku mogli wziąć udział w treningu nordic walking i w pięciu panelach dyskusyjnych, podczas których aktorzy, psycholodzy i dziennikarze opowiadali m.in. o tym, jak zmienić strategie życiowe, o wpływie odżywiania na stan zdrowia, o stanie polityki senioralnej w Polsce i o realizacji własnych pasji. Ponadto czekały warsztaty „Aikido dla seniorów”, garncarskie, fizjoterapii, interaktywny wykład edukatora kampanii społecznej „Lepszy wzrok, lepsze życie” i sesja fotograficzna z ambasadorką Parady Zofią Czerwińską.

Wszyscy chętni mogli też skorzystać z bezpłatnych badań w kierunku zaćmy i katarakty, a także ze spirometrii. Można także było sprawdzić poziom glukozy we krwi i ciśnienie krwi. Odbywały się również warsztaty edukacyjne na temat higieny jamy ustnej z protezą zębową.

Pomysłodawczynią Parady Seniorów jest Wirginia Szmyt, znana jako DJ Wika. Od kilku lat prowadzi międzypokoleniowe dyskoteki w jednym z warszawskich klubów. Według niej seniorzy są aktywną grupą osób z pasją i powinni być zauważani w życiu społecznym.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone