SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Paweł Soloch: pierwotną przyczyną zmian w polityce NATO są działania rosyjskie

fot. RDC

– Niczego nie można wykluczyć, w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma dość prowokacyjnymi zachowaniami Rosji, zwłaszcza nad przestrzenią powietrzną Morza Bałtyckiego – mówił w RDC Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

We wtorek odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego, związane z lipcowym szczytem NATO w Warszawie. – To, że wschodnia flanka będzie wzmocniona, wiemy już od jakiegoś czasu. Najbliższe spotkanie jest oczywiście poświęcone przygotowaniom do szczytu NATO – podkreślił Soloch.

Wschodnia flanka

Mówimy o siłach jednej brygady, wzmocnionych grupach batalionowych – takich, które będą w stanie prowadzić samodzielne działania bojowe, gdyby zaszła taka konieczność. Mówimy też o ciężkiej brygadzie zadeklarowanej przez Stany Zjednoczone, o środkach rozpoznania, sprzęcie. Mniej więcej wiemy, jakimi wielkościami operujemy – wyjaśniał gość RDC.

W związku z ćwiczeniami Anakonda, które zaczynają się we wtorek, na terenie Polski znajduje się kilkanaście tysięcy żołnierzy amerykańskich i ci, którzy poruszają się po naszym kraju, mogą zauważyć kolumny amerykańskich pojazdów. Część z tych żołnierzy, tak jak część sprzętu, zostaną po ćwiczeniach w Polsce – dodał. – Proponujemy – i wydaje się, że jest ku temu konsensus – żeby na terenie Polski znajdowało się dowództwo dywizji międzynarodowej, czyli to, które koordynowałoby działanie sił rozlokowanych w państwach bałtyckich – mówił Soloch.

Rosja

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego podkreślał, że „pierwotną przyczyną zmian w polityce NATO są właśnie działania rosyjskie„.  – Rzeczywiście niczego nie można wykluczyć, w ostatnim czasie mieliśmy do czynienia z kilkoma dość prowokacyjnymi zachowaniami Rosji, zwłaszcza nad przestrzenią powietrzną Morza Bałtyckiego – tłumaczył. – Rzecz jasna, Rosjanie nie są i nie mogą być zadowoleni z rozwoju wydarzeń, ale pierwotną przyczyną zmian w polityce NATO są właśnie działania rosyjskie, to odpowiedź na politykę Moskwy – przekonywał Soloch. – Mamy do czynienia ze światem coraz mniej stabilnym i jedno państwo nie jest w stanie udźwignąć odpowiedzialności za bezpieczeństwo we wszystkich miejscach na świecie – dodał.

Szczyt NATO

Szczyt NATO w Warszawie odbędzie się w dniach 8-9 lipca. Jak zapowiadają służby, mieszkańcy muszą liczyć się z utrudnieniami. – Na pewno utrudnienia będą, chociażby wynikające z przemieszczania się delegacji poszczególnych państw. Te delegacje będą mieszkały w różnych hotelach, będę poruszały się po całym mieście, na pewno przez te dwa dni będą utrudniania – skomentował Soloch.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone