SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Paweł Rabiej: ofiary stołecznej reprywatyzacji odetchną z ulgą

Paweł Rabiej/fot. RDC

To duża ulga dla ofiar stołecznej reprywatyzacji – wiceprezydent Warszawy Paweł Rabiej skomentował podpis prezydenta pod ustawą ułatwiającą wypłatę odszkodowań. Powstanie teraz Fundusz Reprywatyzacji. Na jego konto stołeczny ratusz będzie musiał przelać pieniądze przyznane przez komisję weryfikacyjną. Miasto nie przekazywało tych pieniędzy dotychczas poszkodowanym twierdząc, że wcześniejsza ustawa to bubel prawny.

To pozwoli wypłacić odszkodowania osobom pokrzywdzonym bez obciążania Warszawy. To jest dla nas bardzo ważne, dobrze, że ta sprawa została załatwiona. Z resztą od początku, dwa lata temu, proponowałem, żeby to w ten sposób załatwić. Dobrze, że tak się stał – mówił Paweł Rabiej.

Środki zostaną wypłacone teraz lokatorom na przestrzeni dwóch tygodni. O wprowadzenie kompleksowych rozwiązań w tym zakresie przez wiele lat apelowały środowiska lokatorskie.

Rabiej podkreśla też inne zalety płynące z tego dokumentu. – Ta ustawa ogranicza bardzo możliwość zwrotu nieruchomości i gruntów na rzecz byłych właścicieli, preferując sytuacje, w których przeznaczamy na cele społeczne, na cele kulturalne, na cele ogólnomiejskie – dodaje.

Wszystkie decyzje zaskarżone dotychczas przez m.st. Warszawa mają być uznane za ostateczne i prawomocne.

Ustawa zlikwidowała także instytucję kuratora, który reprezentował osobę składającą wniosek reprywatyzacyjny. Jest też zakaz zwrotów kamienic z lokatorami. Prawo do odszkodowania lub zadośćuczynienia może teraz też przejść na następców prawnych osoby zmarłej.

Czytaj też:

Reprywatyzacja. Wypłata odszkodowań będzie łatwiejsza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone