SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Para prezydencka przyjęła od harcerzy Betlejemskie Światło Pokoju

fot. KPRP

– Wraz z Betlejemskim Światłem Pokoju co roku „wędruje nadzieja na dobry świat, na dobre życie, na świat pełen dobra i blasku – mówił prezydent Andrzej Duda, który wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą w poniedziałek przyjął światło z rąk harcerzy.

W uroczystości w Pałacu Prezydenckim wzięli udział przedstawiciele organizacji harcerskich. W tym roku przekazanie światła odbywa się pod hasłem „W tobie jest światło”.

– Dziękuję za ten piękny symbol światła, symbol dobra, nadziei. Niesiecie go do różnych krajów, w różne miejsca, do instytucji publicznych. Bądźcie strażnikami tego światła tak, jak jesteście strażnikami ognia przy harcerskich watrach – mówił Andrzej Duda, podczas uroczystości. Prezydent życzył także harcerzom spokojnych i pięknych Świąt Bożego Narodzenia.

Wcześniej w niedzielę przedstawiciele różnych organizacji harcerskich przekazali Betlejemskie Światło Pokoju kardynałowi Nyczowi. Akcja przekazywania betlejemskiego światła pokoju została zapoczątkowana w 1986 roku przez austriackich skautów, którzy przywieźli płomień z betlejemskiej Groty Narodzenia Pańskiego do katedry wiedeńskiej. Stamtąd, dzięki skautom, płomień trafia niemal do wszystkich krajów Europy. Polscy harcerze uczestniczą w wielkiej sztafecie przekazywania betlejemskiego światła pokoju od 1991 roku. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji, raz w Polsce. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Danii.

O Betlejemskim Świetle Pokoju mówili w „Popołudniu RDC” Martyna Kowacka – rzecznik prasowy ZHP i Julian Bliżycki – drużynowy 33 Drużyny starszoharcerskiej Wataha z hufca ZHP Sulejówek (POSŁUCHAJ).

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone