SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” w Palladium

fot. Pxhere

Maleo Reggae Rockers z polskimi wokalistkami wystąpili w piątek na koncercie „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata” w warszawskim klubie Palladium.

Wydarzenie odbyło się w ramach ogólnopolskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką, organizowanych przez Instytut Pamięci Narodowej. Na koncercie wystąpiły polskie wokalistki, które śpiewały na płycie Darka Malejonka „Panny Sprawiedliwe wśród Narodów Świata”. Były to m in. Olga Szomańska, Renata Przemyk, Kasia Moś, Mona, Kasia Malejonek, Anna Witczak. Piosenkarkom towarzyszył zespół Maleo Reggae Rockers.

Piosenki, które zostały wykonane zainspirowane są historiami kobiet, które ratowały Żydów narażając na śmierć siebie i swoje rodziny.

Na widowni zasiedli m.in. Sprawiedliwi wśród Narodów Świata i wiceprezes IPN dr Mateusz Szpytma.

Polacy ratujący Żydów

Nowe święto państwowe, które jesienią ubr. zainicjował prezydent Andrzej Duda, przypada w sobotę 24 marca – dokładnie 74 lata od zamordowania przez niemieckich żandarmów Józefa i Wiktorii Ulmów i ich dzieci oraz ukrywanych przez tę rodzinę Żydów.

IPN przypomina też, że Polacy ratujący Żydów to nie tylko prawie 7 tys. znanych z imienia i nazwiska bohaterów, upamiętnionych przez Instytut Yad Vashem w Jerozolimie, ale również tysiące rodaków, którzy pozostali anonimowi bądź nie otrzymali tego odznaczenia.

Instytut Pamięci Męczenników i Bohaterów Holokaustu Yad Vashem od 1953 r. dokumentuje tragedię narodu żydowskiego podczas Holokaustu, a także honoruje Sprawiedliwych wśród Narodów Świata, którzy podczas wojny ratowali Żydów. Instytut podaje na swojej stronie internetowej, że do 1 stycznia 2017 r. wyróżnił ponad 26,5 tys. bohaterów z 51 krajów świata, w tym 6706 Polaków.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone