SŁUCHAJ ONLINE
MENU

P. Kowal: dla Polski ważny jest dobry kontakt między Putinem a Bidenem

Paweł Kowal/fot. RDC

Dla polskiego interesu ważne jest, żeby kontakt między Władimirem Putinem a Joe Bidenem był dobry – mówił w „Poranku RDC” Paweł Kowal. Zdaniem eksperta Polskiej Akademii Nauk, spotkanie między przywódcami, do którego doszło podczas szczytu G7, służy zbudowaniu lepszych relacji z Rosją, na których skorzysta też Polska.

To jest pod dyskusją, bo my dzisiaj mamy z Rosją takie relacje, że praktycznie nie ma kanałów komunikacji politycznej. Nie ma też dobrych kanałów komunikacji między Unią Europejską, jako całością, a Rosją. Teraz dobrze, żeby ten kanał był – wyjaśnił Paweł Kowal.

Zdaniem eksperta PAN, polski rząd powinien w tej sytuacji oddziaływać na nowego prezydenta USA, a także Unię Europejską w kontekście NordStream 2.

NordStream 2 jest zagrożeniem dla polskich interesów, bo Rosjanie będą go, omijając Polskę i Ukrainę, używali do wywierania presji na Europę Środkową. Będą robili to prawdopodobnie także w odniesieniu do Polski na różnych polach, także militarnych. Gdzieś tam ostatnio jednemu z komentatorów rosyjskich wyrwało się, że być może trzeba będzie Nord Streamu bronić militarnie, czyli ustawić okręty na Bałtyku – zaznaczył gość Radia dla Ciebie.

Składający się z dwóch nitek gazociąg Nord Stream 2 jest już niemal w całości ukończony. Budowie sprzeciwiają się m.in. Polska, Ukraina i państwa bałtyckie podkreślając, że ukończenie projektu zwiększy zależność Europy od importu gazu z Rosji i rozszerzy polityczne wpływy Kremla na politykę europejską. Realizację projektu popierają Niemcy, Austria i kilka innych państw UE. Budowa rurociągu rozpoczęła się za kadencji administracji poprzedniego prezydenta USA Donalda Trumpa w 2018 roku. Stała się głównym źródłem tarć między USA a Niemcami.

W przyszłości 55 mld metrów sześc. gazu ziemnego ma być co roku pompowanych z Rosji do Niemiec dwiema nitkami Nord Stream 2, każda o długości około 1200 kilometrów.

Posłuchaj całej rozmowy:

Poranek RDC: o rezultatach szczytu G7

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone