SŁUCHAJ ONLINE
MENU

P. Gliński: chcemy odsłonić pomnik Bitwy Warszawskiej na jej rocznicę

Pomnik Bitwy Warszawskiej ma stanąć w miejscu fontanny na placu Na Rozdrożu w Warszawie/fot. zdm.waw.pl

Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński poinformował, że harmonogram budowy pomnika Bitwy Warszawskiej jest optymistyczny – zakłada odsłonięcie go w 100. rocznicę – 15 sierpnia 2020 roku. Podczas spotkania z władzami Warszawy powiedział, że pomnik będzie usytuowany maksymalnie wysoko na Placu na Rozdrożu. Wyjawił, że wolą było, by pomnik powstał w Alei Ojców Niepodległości. – I miasto Warszawa, i ja z moimi współpracownikami myśleliśmy o Placu Na Rozdrożu jako najlepszym miejscu na budowę tego pomnika – wyjaśnił.

Piotr Gliński zapowiedział, że w piątek rozpocznie się otwarty konkurs na budowę pomnika. Rozstrzygnięcie nastąpi do końca lutego przyszłego roku. Wicepremier dodał, że zespół, który zajmuje się budową, czeka intensywna praca. – Są duże szanse, że osiągniemy cel, którym jest godne upamiętnienie Bitwy Warszawskiej, czyli budowa pomnika – zapewnił.

Piotr Gliński powiedział ponadto, że jest zwolennikiem klasycznego łuku triumfalnego, ale organizatorzy konkursu, czyli miasto Warszawa, zdecydowali się na otwartą formułę. – Poszliśmy na kompromis – podkreślił. Wicepremier wyjaśnił, że Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest gotowe wesprzeć finansowo budowę pomnika. – Myślimy też o projekcie komunikacyjnym, o który – jako MKiDN – byśmy zadbali – dodał.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego przypomniał, że wczesną jesienią 2017 roku, zainspirowany inicjatywą Jana Pietrzaka, zaproponował stołecznym władzom budowę pomnika. Piotr Gliński podziękował satyrykowi Janowi Pietrzakowi, warszawskim radnym, władzom miasta, konserwatorowi zabytków i środowiskom, które zabiegały o budowę pomnika Bitwy Warszawskiej.

Czytaj też: Stołeczny konserwator: w 2020 roku budowa pomnika na pl. Na Rozdrożu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone