SŁUCHAJ ONLINE
MENU

P. Gliński: Pomniki Historii to najcenniejsze polskie zabytki

Najcenniejsze polskie zabytki na Lotnisku Chopina/fot. PAP/Mateusz Marek

– Pomniki Historii to są najpiękniejsze, najcenniejsze polskie zabytki – powiedział wicepremier, minister kultury Piotr Gliński podczas wernisażu wystawy „Najcenniejsze dziedzictwo. Odkryj nasze Pomniki Historii”. Ekspozycję będzie można oglądać na Lotnisku Chopina.

Minister kultury powiedział, że „polskie Pomniki Historii to jest 105 najpiękniejszych, najcenniejszych polskich zabytków”. Wicepremier zdradził, że istnieje już kolejka kolejnych kilkunastu wniosków o wpis na tę listę. – To się stała bardzo popularna dźwignia promocji lokalnej kultury. Wszyscy wiedzą, że to jest lista prestiżowa, prezydent RP przecież podejmuje ostateczne decyzje, nadaje ten tytuł, więc faktycznie to, co prezentujemy na tej wystawie i co jest prezentowane w przestrzeni publicznej, to są najcenniejsze polskie zabytki – podkreślił.

Gliński przypomniał, że w ostatnich czterech latach lista została zwiększona o 45 obiektów. – Chcieliśmy na 100-lecie odzyskania niepodległości mieć 100 Pomników Historii, było tylu chętnych i tak dobrze pracowali nasi eksperci, że udało nam się przekroczyć tę liczbę. Ale to dobrze, że jest moda, jest parcie na kulturę, w sensie pozytywnym, że wszyscy chcą prezentować to, co mają najpiękniejszego – powiedział minister kultury.

Prezydent: upowszechnić wiedzę o historii Polski

Andrzej Duda w dyplomie odczytanym przez ministra w Kancelarii Prezydenta Wojciecha Kolarskiego podczas wernisażu wystawy wyraził przekonanie, że będzie ona przyczyniać się do „upowszechnienia wiedzy o dziejach Polski oraz pokaże starania, jakie Rzeczpospolita podejmuje dla zachowania materialnego dziedzictwa przeszłości”.

Prezydent, który objął wystawę patronatem, wskazał, że czyni to w szczególnym czasie obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości Rzeczpospolitej Polskiej, by podkreślić znaczenie i wartość „pozostawionych nam przez minione pokolenia wspaniałych zabytków, skarbów i symboli kultury polskiej, uświadamiających nam ciągłość dziejów naszej wspólnoty, mówiących o jej tożsamości, o jej wielowiekowych doświadczeniach i zbiorowej pamięci”.

Czytaj też:

Wicepremier P. Gliński odebrał klucze do Muzeum Pileckich

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone