SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Tydzień noblowski trwa, świat nauki wstrzymuje oddech. Kto zostanie laureatem w dziedzinie chemii?

fot. Pixabay

Nagrody Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii oraz fizyki już rozdane. Niebawem poznamy wyróżnienie z chemii, oraz laureata Pokojowej Nagrody Nobla.

W poniedziałek została wręczona nagroda Nobla z dziedziny medycyny i fizjologii. Wtorek upłynął pod znakiem fizyki – nagrodę za pracę w dziedzinie topologicznych przejść fazowych otrzymali Brytyjczycy David Thouless, Duncan Haldane oraz Michael Kosterlitz. W środę zostanie wręczona nagroda Nobla w dziedzinie chemii.

Kolejny japoński Nobel

Trzeciego października Nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii przyznano Yoshinori Ohsumi, który odkrył mechanizm autofagii (autofagocytozy). Na czym on polega? Jest to proces trawienia przez komórkę obumarłych lub uszkodzonych elementów jej struktury. Japończycy wydają się mieć monopol na wyróżnienia Królewskiej Szwedzkiej Akademii Nauk – Ohsumi jest szóstym Japończykiem, który otrzymał nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii, oraz 23. japońskim laureatem w ogóle.

Spekulacje wokół nagród

Na długo przed tygodniem noblowskim międzynarodowe media oraz eksperci świata nauki spekulowali, kto i za jakie osiągnięcia otrzyma nagrodę w dziedzinie medycyny, fizyki, chemii oraz Pokojową Nagrodę Nobla. Nagroda z dziedziny chemii zostanie przyznana już w środę w Sztokholmie. Jak podaje Komitet Noblowski, nominacje w dziedzinie chemii odbywają się tylko i wyłącznie na zaproszenie. Nazwiska nominowanych oraz pozostałe informacje o nominacjach nie mogą zostać ujawnione aż do 50 lat później.

Faworytem tegorocznego wyróżnienia w dziedzinie chemii jest zespół rosyjskich i amerykańskich badaczy, którzy dostarczyli dowodów potwierdzających odkrycie pierwiastków 115, 117 i 118. Sceptycy jednak twierdzą, że w ostatnich latach Komitet Noblowski chętnie przyznaje nagrody za odkrycia, które przyczyniają się do rozwoju ludzkości.

Laureat nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii zostanie ogłoszony w 10 października, a laureata literackiego Nobla poznamy wyjątkowo, dopiero 13 października.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone