SŁUCHAJ ONLINE
MENU

„Otyłość to choroba, od której zaczynają się kolejne nieszczęścia”

fot. Pexles

Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2025 roku 61 proc. Polaków będzie miało nadwagę lub otyłość. – Przyczyn otyłości jest wiele. Z jednej strony są uwarunkowane zdrowotnie, ale inne wynikają z naszego zachowania i zwyczajów – mówił w RDC prof. Bolesław Samoliński (specjalista w dziedzinie alergologii, otolaryngologii i zdrowia publicznego).

6 marca w Senacie dyskutowano o zdrowotnych, ekonomicznych i społecznych skutkach otyłości i jej powikłań, a także o możliwościach przygotowania i wdrożenia kompleksowego systemu leczenia chorych na otyłość. Podkreślano, że otyłość to nie problem czy czynnik ryzyka, ale choroba, która wymaga właściwego diagnozowania i leczenia. Wskazywano na potrzebę zmiany postrzegania otyłości. Prawie powszechnie traktowana jest jako wyraz słabej woli i złego trybu życia. Postulowano jednoczesne prowadzenie działań profilaktycznych i leczniczych. Za ważne uznano zmianę zwyczajów żywieniowych, przede wszystkim dzieci, zwiększenie ich aktywności fizycznej, edukację zdrowotną społeczeństwa i pracowników ochrony zdrowia w zakresie zasad zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej, ograniczenie reklam i marketingu, szczególnie kierowanego do dzieci, produktów spożywczych z wysoką zawartością tłuszczu, cukru i soli. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że do 2025 roku 61 proc. Polaków będzie miało nadwagę lub otyłość (dowiedz się więcej).

Otyłość = choroba

– Otyłość to choroba, od niej zaczynają się nasze pozostałe nieszczęścia, czyli zespół metaboliczny w finalnym etapie – komentował w RDC prof. Krzysztof Paśnik (kierownik Kliniki Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej, Metabolicznej i Torakochirugii w Centralnym Szpitalu Klinicznym MON Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie). – Widząc osobę z otyłością, powinniśmy ją traktować jako osobę chorą – dodał. Profesor zwrócił uwagę, że oprócz stylu życia, otyłość w wielu przypadkach jest uwarunkowana genetycznie.

Styl życia

Prof. Bolesław Samoliński przyznał, że jest wiele przyczyn otyłości. – Z jednej strony są uwarunkowane zdrowotnie, inne wynikają ze zmienionych sposób zachowywania, spadku aktywności fizycznej przy wzroście podaży wysokoenergetycznych produktów spożywczych – wyjaśniał. Jak dodał, powoduje to, że problem narasta. – Populacja, która nas najbardziej niepokoi, to dzieci, tam zaczyna się coraz więcej przypadków otyłości – przyznał gość RDC. Zwrócił uwagę, że wzrost wagi ciała niesie za sobą bardzo poważne konsekwencje zdrowotne oraz obniżenie jakości życia. – Zaczyna się spirala, która – jeśli nie zostanie zahamowana – może doprowadzić do tragedii – podsumował.

Kontrola

Gościem audycji była także Magdalena Gajda (Fundatorka i Prezes Fundacji Osób Chorych na Otyłość OD-WAGA), która walczy z chorobą. – Otyłość to przewlekła choroba, trzeba nauczyć się ją kontrolować – przyznała.

Do dyskusji w studiu zapraszamy także słuchaczy. Czekamy na sygnały o sprawach, które warto poruszyć w programie “Jest sprawa”. Adres mailowy: jestsprawa@rdc.pl, tel. 022 645 90 90 (w trakcie audycji – od poniedziałku do czwartku w godzinach 14.00-15.00.). Adres pocztowy: “Jest sprawa” Polskie Radio RDC, ul. Myśliwiecka 3/5/7, Warszawa.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone