SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Otwock Wielki. Zawieszona ekspozycja w Muzeum Wnętrz

Pałac w Otwocku Wielkim/fot. Wikipedia

Dyrekcja Muzeum Narodowego, któremu podlega Muzeum Wnętrz w Otwocku Wielkim zadecydowała o zawieszeniu ekspozycji. Wszystko przez zły stan techniczny budynku. Pałac z XVII wieku wymaga pilnego remontu. Zamknięty został też park.

Drzewa muszą zostać przycięte, stwarzają zagrożenie – wyjaśnia dyrektor Muzeum Narodowego, Łukasz Gaweł. – Przygotowujemy dokumenty do przeprowadzenia prac zabezpieczających drzewostan, tak aby nie stwarzał zagrożenia dla odwiedzających. Jest kwestia audytu i wizji lokalnej jeśli chodzi o komunikację bo wiemy, że tam są uszkodzone drogi oraz zabezpieczenia akwenu wodnego. W pierwszym rzędzie chciałbym aby ten park był dostępny dla okolicznych mieszkańców, bo zdaję sobie sprawę, że w przestrzeni wielu kilometrów jest to jedyny teren rekreacyjny – dodał.

O ile park zostanie udostępniony mieszkańcom, o tyle uruchomienie wystawy w samym pałacu stoi pod znakiem zapytania. – Z notatki sporządzonej przez panią kurator wynika, że wszystkie instalacje są przestarzałe – mówił Gaweł. – Jeśli ktoś pisze, że instalacja elektryczna nie jest sprawna, to oznacza, że jest niebezpieczna. Instalacja CO jest przestarzała i niewydajna, instalacja wodna jest nieszczelna, instalacja sanitarna wybija i jest nieszczelna. Są zacieki, odspojenia tynków, są uszkodzenie parkietów – dodał.

Trwa audyt, który pokaże, jakie prace trzeba wykonać, by wystawa mogła działać. O dużym remoncie nie ma jednak na razie mowy. Trwa spór sądowy o odzyskanie obiektu przez spadkobierców dawnych właścicieli. Dyrekcja zapewnia, że żaden z ośmiu pracowników nie straci pracy. Wszyscy znajdą zajęcia w innych placówkach należących do Muzeum Narodowego.

Czytaj też:

Muzeum Mazowieckie z umową na remont dwóch oficyn

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone