SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Oszukiwali seniorów metodą „na policjanta”. Wyłudzili ok. 370 tys. zł

fot. Pixabay

Policjanci z KSP przy wsparciu antyterrorystów zatrzymali 7 osób podejrzanych o działanie w grupie oszukującej seniorów metodą „na policjanta”. Kwotę wyłudzeń wstępnie oszacowano na 370 tysięcy złotych. Funkcjonariusze zabezpieczyli markowe zegarki, złotą biżuterię i 127 tys. zł, najprawdopodobniej pochodzące z przestępstw.

Rzecznik Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak poinformował w środę, że przeprowadzone w ostatnim czasie działania są kontynuacją śledztwa z pierwszego kwartału tego roku. – Wtedy to stołeczni funkcjonariusze zatrzymali trzy osoby, które działając metodą „na policjanta” odebrały od poszkodowanych osób ponad 230 tysięcy złotych. Dwaj mężczyźni w wieku 19 i 20 lat zostali tymczasowo aresztowani, a trzecia zatrzymana wtedy osoba została objęta policyjnym dozorem – podał Marczak.

Co najmniej 9 przestępstw

Skuteczne działania w lutym i marcu br. doprowadziły do ustalenia pozostałych członków grupy. Realizację przeprowadzili policjanci z wydziału kryminalnego dochodzeniowo-śledczego KSP przy wsparciu Samodzielnego Pododdziału Kontrterrorystycznego Policji w Warszawie.

We wczesnych godzinach porannych policjanci weszli do dziesięciu mieszkań na terenie Warszawy, Gdańska, Zgierza oraz Debrzyna. W trakcie realizacji w ich ręce wpadło siedmiu podejrzanych. Jedna osoba została doprowadzona na przesłuchanie z aresztu śledczego – przekazał rzecznik stołecznej policji.

Podczas przeszukań policjanci zabezpieczyli pieniądze – 127 tysięcy złotych, ale także 7 markowych zegarków, 11 złotych łańcuszków, 3 złote bransoletki, 2 pary złotych kolczyków i złoty sygnet, które mogły należeć do pokrzywdzonych osób. Zabezpieczono również ok. 70 wyłamanych kart SIM, ponad 20 telefonów komórkowych, a także środki odurzające. Nadkom. Marczak poinformował, że chodzi o 950 gramów amfetaminy, 450 gramów marihuany i 200 gramów tabletek ecstasy.

Z ustaleń śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Okręgową w Warszawie wynika, że podejrzane osoby miały dokonać co najmniej 9 przestępstw, w wyniku których pokrzywdzeni utracili łączną kwotę ok. 370 tysięcy złotych.

Areszt i policyjny dozór

– Prokurator przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej zajmującej się oszustwami, wnioskował też do sądu o zastosowanie aresztu tymczasowego wobec zatrzymanych. Wobec 4 podejrzanych sąd przychylił się do wniosku i aresztował ich na trzy miesiące. Pozostała trójka została objęta policyjnym dozorem – przekazała prok. Aleksandra Skrzyniarz, rzeczniczka prokuratury.

Przedstawienie zarzutu udziału w grupie przestępczej było możliwe dzięki szczegółowo zebranemu przez policję materiałowi dowodowemu, z którego wynikała struktura panująca w gangu oszukującym seniorów.

Zatrzymani pełnili w grupie różne role. Był wśród nich tzw. telefonista, inna osoba odpowiadała za logistykę, kolejna za transport, a jeszcze inne pełniły rolę tzw. odbieraków, czyli były wysyłane do konkretnego pokrzywdzonego po odbiór gotówki lub kosztowności – przekazała policja.

Czytaj też:

Reprywatyzacja. Sąd uniewinnił byłego wiceszefa stołecznego BGN

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone