SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
RDC
rdc player

Ostrołęka zyska przeprawę na Narwi z programu Mosty dla Regionów

fot. RDC

Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pozytywnie zaopiniowało wniosek starostwa ostrołęckiego o dofinansowanie budowy mostu na Narwi. Przeprawa powstanie w ramach programu Mosty dla Regionów, zakładającego dotację w wysokości 80 proc. wartości inwestycji. O zasadności dofinansowania projektu złożonego przez Starostwo Powiatowe w Ostrołęce poinformował w poniedziałek wiceminister inwestycji i rozwoju Waldemar Buda. Wyjaśnił, że „to jest początek procesu inwestycyjnego, zmierzającego do budowy przeprawy”.

Ministerstwo początkowo ma zapewnić środki na zaprojektowanie obiektu wraz z dojazdami. Koszt tych prac oszacowano na 1,5 mln zł. Rządowa dotacja wyniesie 1,1 mln zł. – W dalszym ciągu będzie także dofinansowana budowa, której łączny koszt opiewa na 61 mln zł – zapewnił wiceminister Buda.

Dodał, że „będzie to porządna przeprawa, według najwyższych standardów„. Wiceminister Buda tłumaczył, że mostem będzie mógł poruszać się m.in. ciężki sprzęt wojskowy. Zapewnił, że w ramach projektu powstanie także 3,7 km dróg dojazdowych. Zdaniem wiceministra „będzie to kompleksowe rozwiązanie, które pomoże wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum miasta„.

Wicestarosta ostrołęcki Krzysztof Parzychowski tłumaczył, że budowa trzeciego mostu na Narwi jest konieczna. – Jeden most w Ostrołęce jest remontowany, drugi ma ograniczenie nośności – ocenił. Dodał też, że dotacja na budowę przeprawy jest największą, o jaką dotychczas ubiegał się zarząd powiatu.

Planowana przeprawa na Narwi będzie łączyć podostrołęckie miejscowości Teodorowo w gminie Rzekuń i Łęg Przedmiejski w gminie Lelis. Most ma mieć 221 m długości i 12,9 szerokości. Będzie składał się z czterech przęseł podpartych na pięciu podporach. Na przeprawie mają powstać dwie jezdnie oraz ciąg pieszo rowerowy.

Most będzie w najwyższej klasie nośności – zapewnił wicestarosta Krzysztof Parzychowski. Dodał, że budowę przeprawy „należy rozpatrywać z perspektywy planu budowy obwodnicy Ostrołęki„. – Chcemy wpisać przeprawę w obwodnicę. Wtedy, jadąc z Warszawy w kierunku Łomży, będzie można ominąć Ostrołękę – ocenił.

Dodał też, że po rozbudowie sieci dróg powiatowych na terenie gmin Rzekuń i Troszyn, będzie możliwość włączenia ruchu w trasę Via Baltica poprzez węzły włączeniowe w Piskach lub Śniadowie.

Prace nad budową mostu mają zostać podzielone na trzy etapy. W pierwszym, który potrwa do połowy 2021 r., mają zostać wykonane m.in. inwentaryzacja przyrodnicza, raport oddziaływania na środowisko oraz dokumentacja do wydania decyzji środowiskowej. Drugi etap zakłada m.in. wydanie decyzji o budowie. Prace budowlane zaplanowano w etapie trzecim, który potrwa dwa lata – od 2022 r. do 2023 r.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone