SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Wyciek oleju z elektrowni w Ostrołęce do Narwi. Trwa akcja służb

Elektrownia w Ostrołęce/fot. RDC

Strażacy wyławiają olej, który wyciekł z elektrowni w Ostrołęce – powiedział mł. kpt. Bartosz Kołodziejski z Komendy Powiatowej w Makowie Mazowieckim. Jak podali przedstawiciele Grupy Energa, wstępnie w wyniku wycieku, do kanału wpływającego do Narwi przedostało się około 600 litrów substancji. Wcześniej ministerstwo środowiska poinformowało, że rzeka uległa zanieczyszczeniu na odcinku 35 kilometrów.

Strażacy postawili zapory i rękawy sorpcyjne m.in. w Sieluniu i Różanie. Mają one zatrzymać olej płynący na powierzchni rzeki. Następnie ciecz zostanie zassana za pomocą specjalnych pomp.

Wyciek

Do wycieku oleju turbinowego z zakładu Energa Elektrownie Ostrołęka doszło w sobotę. Olej wpłynął do kanału zrzutowego uchodzącego do Narwi. Według ministerstwa środowiska ilość wyciekłej substancji szacuje się na 3-5 ton, czyli ok. 600 litrów. Narew uległa zanieczyszczeniu na odcinku 35 km.

Skutki zdarzenia monitorują inspektorzy delegatury Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Ostrołęce.

Nie ma zagrożenia dla środowiska

Do wycieku doszło w wyniku rozszczelnienia chłodnicy oleju uszczelniającego, w konsekwencji czego olej trafił do wody wykorzystywanej do chłodzenia.

Na skutek działań ratowniczych i zabezpieczających prowadzonych przez strażaków i obsługę elektrowni, udało się wyłapać już około 80 procent zanieczyszczeń – podkreślono w komunikacie Energi. Grupa zapewnia, że ustawione na rzece rękawy absorbcyjne i zapory gwarantują, że sytuacja nie wpłynie negatywnie na środowisko i nie zaszkodzi ekosystemowi Narwi.

Kontrolę WIOŚ w zespole elektrowni w Ostrołęce zlecił minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Czytaj też:

Wyciek z ropociągu pod Wołominem. PERN: to był nielegalny odwiert

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone