SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Będzie referendum ws. odwołania prezydenta Ostrołęki?

Łukasz Kulik/fot. UM Ostrołęka

Prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik nie dostał wotum zaufania oraz absolutorium z wykonania budżetu za 2019 rok. Jak przekonuje w rozmowie z RDC szef Klubu Radnych „Nasza Ostrołęka”, prawnik – Paweł Niewiadomski, nie dojdzie jednak do referendum ws. odwołania włodarza miasta.

Za udzieleniem prezydentowi Ostrołęki absolutorium głosowało 9 radnych, a 13 – przeciw. Inaczej rozłożyły się głosy w sprawie wotum zaufania. „Za” były 4 osoby, przeciwko – 18.

Takie wyniki faktycznie mogą dziwić – komentuje kierownik biura prasowego w ostrołęckim ratuszu Piotr Potulski. – Może to być zaskakujące, że radni zagłosowali wbrew opiniom komisji, w których pracowali oraz wbrew opinii Regionalnej Izby Obrachunkowej – zaznacza.

Radni, którzy byli na „nie” mówią najczęściej o trzech powodach. To szwankująca komunikacja z Radą Miasta, długotrwałe zmiany kadrowe w ratuszu i zarzuty, które usłyszał prezydent w Prokuraturze w Łomży – chodzi o nieprawidłowości przy organizowaniu przetargów. Łukaszowi Kulikowi grozi do 10 lat pozbawienia wolności.

Współpraca z radą miasta uległa osłabieniu. Zmiany kadrowe w miejskich jednostkach wciąż trwają. Do tego dochodzą postępowania karne – podkreśla szef Klubu Radnych „Nasza Ostrołęka” Paweł Niewiadomski.

Decyzja o nieudzieleniu Łukaszowi Kulikowi absolutorium może, lecz nie musi mieć konsekwencji. Jeśli uchwała się uprawomocni, Rada Miasta może zdecydować o przeprowadzeniu referendum w sprawie odwołania prezydenta.

Do referendum jednak nie dojdzie – przekonuje Paweł Niewiadomski. – Moja wiedza graniczy z pewnością, że kolegium RIO na 90 procent unieważni tę uchwałę. Tym samym, nie będzie można wszcząć procedury referendalnej – tłumaczy.

W ubiegłym roku Łukasz Kulik uzyskał absolutorium. „Za” głosowało 19 radnych, żaden nie było przeciwko, jeden wstrzymał się od głosu. Prezydent Ostrołęki otrzymał wówczas także wotum zaufania – niemal jednogłośnie.

Czytaj też:

Prezydent Ostrołęki odpowiada na zarzuty prokuratury

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone