SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Miasto deklaruje większą dotację dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych

fot. Muzeum Żołnierzy Wyklętych Ostrołęka

W poniedziałek zostanie rozpatrzony projekt zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok, w której planowane jest zwiększenie dotacji dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce. Jednocześnie władze miasta chcą przekonać odchodzącego dyrektora placówki do pozostania na stanowisku.

– Cenię pracę dyrektora Jacka Karczewskiego, który jest związany z Muzeum Żołnierzy Wyklętych od samego początku – powiedział w piątek prezydent Ostrołęki Łukasz Kulik. – Mam nadzieję, że uda nam się przekonać dyrektora do pozostania na stanowisku w celu dalszej realizacji projektu MŻW – dodał.

Zmiana uchwały budżetowej

Ratusz poinformował również, że na najbliższej sesji Rady Miasta Ostrołęki będzie rozpatrywany projekt w sprawie zmiany uchwały budżetowej na 2019 rok. Miasto planuje zwiększyć budżet przeznaczony dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Z projektu dokumentu wynika, że kwota rocznej dotacji ma wzrosnąć o 100 tys. zł. W przyjętym z końcem ubiegłego roku budżecie dotacja dla Muzeum Żołnierzy Wyklętych wynosiła 335 tys. zł.

W czwartek wieczorem Jacek Karczewski, który od sześciu lat kierował placówką, poinformował o złożeniu rezygnacji z pełnienia obowiązków dyrektora placówki. Karczewski w opublikowanym w mediach społecznościowych wpisie tłumaczył, że „kończy się pewien etap” w jego życiu.

Brak powodów 

Karczewski nie poinformował o powodach swojej decyzji. Zaznaczył jedynie, że nie przestanie zajmować się historią. Napisał, że ma „zamiar działać na tym polu dużo aktywniej niż mogłem do tej pory. Chcę dokończyć rozpoczęte dawno projekty, na które w natłoku spraw zabrakło czasu, a w planach mam kolejne”. „Jestem też otwarty na propozycje współpracy” – napisał.

Karczewski jest historykiem, absolwentem Uniwersytetu w Białymstoku, popularyzatorem historii, autorem kilkudziesięciu artykułów w czasopismach naukowych i popularnonaukowych. Odznaczony medalami Za zasługi dla ŚZŻAK, Pro Patria oraz Złotym Krzyżem Zasługi za działalność na rzecz upamiętniania historii Polski i propagowanie wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce zostało powołane do życia na mocy uchwały Rada Miasta Ostrołęki w 2013 r. W 2016 r. w siedzibie placówki wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński oraz ówczesny prezydent Ostrołęki Janusz Kotowski podpisali umowę w sprawie prowadzenia Muzeum jako wspólnej instytucji kultury. W sierpniu 2016 r. został rozstrzygnięty konkurs na opracowanie scenariusza i koncepcji plastyczno-przestrzennej wystawy stałej. 14 lipca 2017 Muzeum podpisało umowę z generalnym wykonawcą robót budowlanych w ramach zadania pn.: „Przebudowa i rozbudowa budynków na cele Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce przy ul. Traugutta 19 wraz z wykonaniem kładki dla pieszych”.

Zgodnie z umową resort kultury zobowiązał się przekazać w latach 2016-2018 środki w wysokości 35 mln zł w formie dotacji celowej – na wykonanie prac inwestycyjnych, budowlanych i adaptacyjnych oraz wyposażenia Muzeum, organizację i wyposażenie wystawy stałej.

Z końcem 2018 r. MKIDN podpisało aneks w którym zobowiązało się do przekazania w 2019 r. dotacji na wydatki inwestycyjne w wysokości ponad 3,5 mln zł. Aneks zakładał również możliwość przyznania kolejnych dotacji na realizację wystawy stałej w wysokości ponad 6,3 mln zł.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone