SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ostatnie pożegnanie Waldemara Parucha. Pogrzeb profesora 16 maja

fot. RDC

Uroczystości pogrzebowe prof. Waldemara Parucha odbędą się 16 maja w kościele pw. św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach w województwie lubelskim. Były szef rządowego Centrum Analiz Strategicznych zmarł w niedzielę w wieku 57 lat.

Rzecznik Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie Aneta Adamska poinformowała w poniedziałek, że uroczystości pogrzebowe prof. Waldemara Parucha odbędą się w poniedziałek 16 maja o godz. 13 w kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła w Tomaszowicach.

„Wybitny naukowiec, wrażliwy społecznik, zasłużony Polak”

Profesor zmarł 8 maja w wieku 57 lat. O jego śmierci poinformował na Twitterze szef MEiN Przemysław Czarnek.

Prof. dr hab. Waldemar Paruch odszedł do Wieczności dziś wieczorem. Żegnamy wielkiego Polaka, politologa i polityka, ogromnie zasłużonego dla Polski. Wieczny odpoczynek racz mu dać Panie” – napisał na Twitterze szef resortu edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dzisiejszego wieczora odszedł od nas prof. Waldemar Paruch, wybitny naukowiec, wrażliwy społecznik, zasłużony Polak. Będzie nam brakowało jego mądrości i błyskotliwego umysłu. Niech spoczywa w pokoju” – napisał w niedzielę na Twitterze premier Mateusz Morawiecki.

Waldemar Paruch urodził się 15 września 1964 r. w Lublinie. Ukończył tamtejsze VII Liceum Ogólnokształcące im. Marii Konopnickiej. Był absolwentem historii i politologii na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i wykładowcą tej uczelni.

W 2015 r. z rąk prezydenta Andrzeja Dudy prof. Waldemar Paruch otrzymał tytuł profesora nauk społecznych, a ostatnio, 7 kwietnia 2022 roku, decyzją prezydenta Andrzeja Dudy otrzymał z rąk premiera Mateusza Morawieckiego Krzyż Komandorski z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Działacz polityczny

Prof. Paruch był członkiem komitetu naukowego II i III Konferencji Smoleńskiej z lat 2013–2014 poświęconej katastrofie samolotu Tu-154 w Smoleńsku z 10 kwietnia 2010. W 2018 r. został pełnomocnikiem prezesa Rady Ministrów ds. utworzenia i funkcjonowania Centrum Analiz Strategicznych, a następnie szefem CAS, którym kierował do 2019 r.

Prof. Paruch był też przewodniczącym zespołu doradczego ds. rozwoju szkolnictwa wyższego i nauki w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz członkiem gabinetu politycznego ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka.

Jak wynika z informacji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w trakcie działalności naukowej prof. Waldemara Parucha ukazało się 240 publikacji naukowych jego autorstwa, w tym około 30 opracowań zwartych – monografie autorskie, współautorskie i redagowane. Prof. Paruch wziął udział w 80 konferencjach krajowych i międzynarodowych; był też organizatorem bądź współorganizatorem 11 konferencji krajowych i międzynarodowych.

Profesor Waldemar Paruch wielokrotnie gościł w studiu Radia dla Ciebie. Rozmowy do odsłuchania TUTAJ.

Czytaj też:

Zmarł prof. Waldemar Paruch. Naukowiec i działacz społeczny

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone