SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ostatnie pożegnanie Jana Krenza. Dyrygent spoczął na Powązkach

fot. RDC

Na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim został dziś pochowany Jan Krenz, jeden z najwybitniejszych polskich muzyków ubiegłego wieku, światowej sławy dyrygent i kompozytor. Zmarł 15 wrześni w wieku 94 lat. Jego pogrzeb odbył się w ewangelicko-augsburskim kościele Świętej Trójcy w Warszawie.

Jan Krenz był ceniony za interpretacje muzyki symfonicznej i operowej. Sławę zyskał jako dyrygent Wielkiej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, potem pracował z wieloma orkiestrami na całym świecie. Był wielkim propagatorem polskiej muzyki współczesnej.

W latach 1968-1973 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Warszawie. Jego realizacje muzyczne „Otella” Verdiego, „Elektry” Straussa i „Borysa Godunowa” Musorgskiego przeszły do legendy polskiej sceny operowej.
Działalność dyrygencką od początku łączył z komponowaniem. Jego twórczość obejmuje utwory symfoniczne, kameralne i wokalno-instrumentalne. Jest autorem między innymi: „Serenady klasycznej” na małą orkiestrę, „Dwóch śpiewek (smutnej i wesołej)” na chór a cappella, tryptyku symfonicznego na orkiestrę „Maski” oraz „Tańca symfonicznego” na orkiestrę.

Twórca muzyki filmowej

Jan Krenz tworzył też muzykę teatralną i filmową, jest autorem muzyki do dzieł najważniejszych twórców polskiej szkoły filmowej: obrazów Andrzeja Wajdy – „Kanał”, „Popiół i diament” oraz do produkcji Andrzeja Munka – „Eroika” i „Zezowate szczęście”.

Kompozytor był laureatem wielu nagród i wyróżnień. Uhonorowano go między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis“ oraz Orderem „Ecce Homo”. Dwukrotnie odebrał nagrodę Związku Kompozytorów Polskich, a w 1995 roku Polskie Radio – z okazji 70-lecia istnienia – uhonorowało go „Diamentową Batutą” za wybitne zasługi dla polskiej radiofonii publicznej.

Pozostawił po sobie liczne nagrania płytowe.

Czytaj też: Nie żyje Jan Krenz. Dyrygent i kompozytor miał 94 lata

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone