SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Pożegnanie Andrzeja Zaorskiego. Aktor spoczął na Starych Powązkach

Zmarł Andrzej Zaorski/fot. Fryta 73 from Strzegom (Wikimedia Commons account: Fryta73), CC BY-SA 2.0/Wikimedia Commons

Rodzina, przyjaciele i przedstawiciele świata kultury pożegnali w Warszawie Andrzeja Zaorskiego. Aktor, satyryk, twórca słuchowisk radiowych i programów telewizyjnych zmarł 31 października w wieku 78 lat. Podczas uroczystości w Domu Pogrzebowym na Powązkach Wojskowych zmarłego wspominali, między innymi, jego brat reżyser Janusz Zaorski, jego wnuk, aktor Jan Butruk i kolega ze studiów Damian Damięcki. Aktor spoczął w grobie rodzinnym na Starych Powązkach.

Janusz Zaorski w rozmowie z Polskim Radiem wyznał, że brat był dla niego wszystkim. – To strasznie trudny moment dla mnie i dla tych wielu milionów, którzy Andrzejka kochali. Trudno go było nie kochać. Był zawsze pogodny, miły, zero agresji, bo to wyniósł z domu, Akademii Teatralnej, tego uczyli go wspaniali mistrzowie sceny, kabaretu, teatru jak również i filmu. Był dla mnie wszystkim; był moim największym przyjacielem – powiedział Janusz Zaorski.

Wieloletni przyjaciel i współpracownik Andrzeja Zaorskiego pisarz, dziennikarz i satyryk Marcin Wolski wspominał, że pod jego wpływem nauczył się poczucia humoru i pogodnego stosunku do życia.
Językoznawca profesor Jerzy Bralczyk żegnając Andrzeja Zaorskiego powiedział, że był to człowiek słowa i uśmiechu, którego nie da się zapomnieć.

W ostatniej drodze Andrzejowi Zaorskiemu licznie towarzyszyli koledzy – aktorzy, między innymi, Jan Englert, Marian Opania, Magdalena Zawadzka i Emilia Krakowska. Artysta został pochowany na Starych Powązkach.

Wybitny aktor

Andrzej Zaorski występował w warszawskich teatrach: Współczesnym, Ateneum, Narodowym, Powszechnym i Kwadrat. Był też odtwórcą ról w Teatrze Telewizji. Grał w kilkudziesięciu filmach, jak: „Marysia i Napoleon”, „Matka królów” czy „Piłkarski poker”, oraz w serialach telewizyjnych: „Lalka”, „Stawka większa niż życie”, „Panny i wdowy, „Sprawa na dziś”. Współpracował również z kabaretami: „Pod Egidą”, „Tu 60-tka”, „Kaczuch Show” i „U Lopka”.

Od lat 60. Andrzej Zaorski był związany z Polskim Radiem. Wystąpił w kilkuset słuchowiskach i audycjach. W Programie Trzecim Polskiego Radia pisał teksty do satyrycznego magazynu „60 minut na godzinę”, w którym wspólnie z Marianem Kociniakiem występował też w skeczu „Para-męt pikczers, czyli kulisy srebrnego ekranu”. Przygotowywał cykle: „Centralna Kuźnia Młodych”, „Przygody radiowych piratów”, „Zapiski kłusownika”. W latach 70. wraz z bratem Januszem opracowywał radiowy „Kabarecik Reklamowy”. Ponadto kreował postacie w Radiowym Teatrze Wyobraźni, między innymi w powieści radiowej „W Jezioranach”, gdzie wcielał się w postać, najpierw Bolka, a później Edka Jabłońskiego.

Odznaczony

W 2006 roku artysta został uhonorowany Złotym Mikrofonem Polskiego Radia za „wszechstronny talent i umiejętności ofiarowane Polskiemu Radiu”.

W latach 1991-1993 Andrzej Zaorski wraz z Marcinem Wolskim i Jerzym Kryszakiem, współtworzył cieszący się wielką popularnością satyryczny cykl telewizyjny „Polskie zoo”, przedstawiający świat rodzimej polityki. Wcielał się tam w rolę Lwa, który był personifikacją prezydenta Lecha Wałęsy, użyczał też głosu innym postaciom.
W 1991 roku Andrzej Zaorski otrzymał statuetkę Wiktora dla osobowości telewizyjnej.

W 2012 roku został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, przyznanym za zasługi artystyczne i działalność na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Czytaj też:

Zmarł Andrzej Zaorski. Aktor, satyryk miał 79 lat

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone