SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Polak zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych

fot. Pixabay

Tomasz Ritter został zwycięzcą Konkursu Chopinowskiego na Instrumentach Historycznych w Warszawie. Decyzję jury ogłosił w Filharmonii Narodowej dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szklener.

Drugie miejsce ex aequo zajęli Aleksandra Świgut i Japończyk Naruhiko Kawaguchi. Trzecie miejsce zajął Krzysztof Książek. Otrzymał on też nagrodę specjalną Polskiego Radia za najlepsze wykonanie mazurków. Koncert laureatów odbędzie się w piątek.

Do finału zakwalifikowało się sześcioro pianistów z czterech krajów, w tym troje Polaków. To Krzysztof Książek, Tomasz Ritter oraz Aleksandra Świgut. Pozostali finaliści to: Rosjanin Dmitry Ablogin, Francuz Antoine de Grolée i Japończyk Naruhiko Kawaguchi.

Międzynarodowe jury

Grę pianistów oceniało międzynarodowe jury w składzie: Claire Chevallier, Dang Thai Son, Nikolai Demidenko, Nelson Goerner, Tobias Koch, Alexei Lubimov, Janusz Olejniczak, Ewa Pobłocka, Andreas Staier i Wojciech Świtała.

Laureat pierwszej nagrody otrzyma 15 tysięcy euro. Kolejne nagrody wynoszą: za drugie miejsce – 10 tysięcy euro i za trzecie – 5 tys. euro. Pozostali finaliści otrzymają po tysiąc euro.

Co pięć lat

W pierwszym etapie wzięło udział 30 pianistów z dziewięciu krajów, w tym 16 z Polski. Do drugiego etapu przeszło 15 pianistów z siedmiu krajów, w tym ośmioro Polaków.

Konkurs w stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości organizuje Narodowy Instytut Fryderyka Chopina we współpracy z Polskim Radiem i Telewizją Polską. Jego celem – oprócz wyłonienia najciekawszych osobowości pianistycznych – jest popularyzacja wykonawstwa na instrumentach z epoki. Kolejne edycje będą odbywać się co pięć lat.

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone