SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ostatni klaps na planie „Klechy”. Kinowa premiera w marcu 2019 roku

fot. Pexels

Padł ostatni klaps padł na planie filmu „Klecha”, poświęconego życiu księdza Romana Kotlarza. Był on nieformalnym kapelanem radomskich robotników, którzy protestowali w czerwcu 1976 roku.

Film wspierają: radomska kuria i samorząd. Całkowity budżet projektu to sześć milionów złotych. Scenariusz powstał na podstawie książki Wojciecha Pestki, zatytułowanej „Powiedzcie swoim”.

Prace nad obrazem – jak przypomina reżyser Jacek Gwizdała – trwały ponad trzy lata. Ksiądz Kotlarz towarzyszył robotnikom, którzy cztery dekady temu – w proteście przeciwko podwyżkom cen żywności – wyszli na ulice. Obraz ma być hołdem oddanym i jemu, i wszystkim uczestnikom Czerwca ’76 roku. Tytułową rolę zagrał Mirosław Baka. Zdaniem Piotra Fronczewskiego, który wcielił się w postać funkcjonariusza SB, to ważny i potrzebny film, bo o księdzu Romanie, który był postacią wyjątkową, wciąż wie niewiele osób.

Więź z parafianami

Ksiądz Roman Kotlarz pracował w Pelagowie, jednej z podradomskich miejscowości. Znany był z z wielkiego zaangażowania w życie swoich parafian. Organizował czas najmłodszym, wspierał dorosłych, pomagał walczącym z systemem. Brutalnie pobity przez nieznanych sprawców, zmarł w szpitalu w sierpniu 1976 roku.

Sto tysięcy złotych na produkcję filmu przeznaczył samorząd powiatu radomskiego. Prawie milion wyłożyły władze Radomia. Projekt finansowo wsparło też Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narowodwego.

Kinowa premiera zaplanowana jest pierwszego marca 2019 roku.

Czytaj też:

Twórcy filmu „Klecha” wystąpili o wsparcie finansowe samorządu

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone