SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Konkurs Chopinowski. Dziś ostatni dzień eliminacji. Wieczorem wyniki

Polski pianista Mateusz Tomica podczas eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego w sali kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie/fot. Wojciech Olkuśnik/PAP

Dziś w Filharmonii Narodowej w Warszawie ostatni dzień eliminacji do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Przesłuchania rozpoczną się o godzinie 10:00, a udział w nich weźmie jedenastu pianistów. Późnym wieczorem poznamy nazwiska uczestników konkursu. 

Szansę na udział w konkursie ma niemal 160 pianistów z całego świata. Katarzyna Popowa-Zydroń, członkini jury eliminacji podkreśliła, że poziom uczestników jest bardzo wysoki. Jak dodała, nie jest jedyną osobą, która tak uważa, ponieważ wszyscy są pod wrażeniem przygotowania muzyków.

Niestety nie wszyscy będą mogli przejść dalej, ale codziennie trafiają się osoby, które bardzo ciekawie będzie usłyszeć w październiku – powiedziała Popowa-Zydroń. Jej zdaniem Polacy „mają bardzo mocną grupę”. – Już rok temu prognozowałam, że tak będzie i jak na razie, z małymi wyjątkami to się sprawdza – zaznaczyła.

Pianistka wyjaśniała, że jury eliminacji bierze pod uwagę nie tylko dobry poziom pianistyczny, ale też osobowość wykonawcy, świeżość interpretacji i wierność intencji kompozytora.

Przesłuchania online

W pierwszym etapie konkursu wystąpi 80 uczestników. Regulamin dopuszcza zakwalifikowanie laureatów niektórych konkursów pianistycznych do udziału w przesłuchaniach konkursowych bez eliminacji. Będzie to pięciu Polaków – Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Piotr Pawlak, dwóch pianistów ze Stanów Zjednoczonych: Evren Ozel oraz Avery Gagliano, Japończyk Tomoharu Ushida i Yutong Sun z Chin.

Wszystkie przesłuchania są transmitowane online w aplikacji mobilnej Chopin Competition, na stronie Chopin2020.pl oraz kanale Chopin Institute na YouTube.

Konkurs został przełożony z roku 2020 na ten rok ze względu na pandemię COVID-19. Odbędzie się w dniach 2-23 października.

Posłuchaj audycji o kulisach eliminacji do konkursu:

O muzyce dla Ciebie: o kulisach eliminacji do XVIII Konkursu Chopinowskiego

Czytaj też:

Ruszyły eliminacje do Konkursu Chopinowskiego

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone