SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ósmoklasiści z Mazowsza jednymi z najlepszych. Znamy wyniki egzaminu

fot. Pixabay

Prawie 64 procent z języka polskiego, 62 procent z matematyki i 72 procent z języków obcych – znamy już wyniki egzaminu ósmoklasisty na Mazowszu. Uczniowie z regionu osiągnęli jedne z najlepszych wyników w kraju – mówi Marcin Smolik z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Województwo mazowieckie tę rywalizację wygrało w przypadku języka polskiego i języków obcych, natomiast województwo małopolskie wypadło trochę lepiej w matematyce, ale Mazowsze było zaraz za nim – informuje Marcin Smolik.

Jak co roku, średni wynik ze wszystkich przedmiotów na Mazowszu jest wyższy niż w reszcie kraju. Uczniowie mogą sprawdzać już swoje rezultaty na stronie wyniki.edu.pl.

Podajemy tam wyniki procentowe, ale też centylowe – tłumaczy Smolik. – W przypadku języka polskiego to jest wynik wyższy o ponad 3 punkty procentowe, w przypadku matematyki jest to wynik wyższy o około 4 punkty procentowe, tak jak w przypadku języków obcych – mówi.

Bez względu na wynik, każdy uczeń zdał egzaminy. Od ich wyniku zależy jednak, do której szkoły średniej się dostaną.

Uczniowie VIII klas szkół podstawowych w całej Polsce, którzy w maju przystąpili do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty, za rozwiązanie zadań z języka polskiego uzyskali średnio 60 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z matematyki – 57 proc. – podała w piątek Centralna Komisja Egzaminacyjna.

Ósmoklasiści musieli przystąpić także do pisemnego egzaminu z języka obcego. Średni wynik uzyskany przez ósmoklasistów z egzaminu z angielskiego (najczęściej wybieranego języka obcego) to 67 proc. punktów, z niemieckiego – 50 proc., z rosyjskiego – 65 proc., z francuskiego – 80 proc., z hiszpańskiego – 81 proc. i z włoskiego – 89 proc.

Czytaj też:

Na Uniwersytecie Warszawskim powstanie Wydział Medyczny

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone