SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Orlen: gazowa Ostrołęka C częścią transformacji energetycznej Polski

Elektrownia w Ostrołęce/fot. RDC

Budowa elektrowni Ostrołęka C w technologii gazowej byłaby istotnym krokiem w zrównoważonej transformacji energetycznej Polski – ocenił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Podkreślił, że strategia płockiego koncernu zakłada rozwój nisko i zeroemisyjnych źródeł energii.

Jak oświadczył w poniedziałek na Twitterze szef płockiego koncernu, „realizacja #OstrołękaC w technologii gazowej wpisuje się w strategię @PKN_ORLEN, zakładającą rozwój nisko- i zeroemisyjnych źródeł energii”. – Byłaby również istotnym krokiem w zrównoważonej transformacji energetycznej Polski – dodał Obajtek.

W innym poniedziałkowym wpisie na Twitterze PKN Orlen zwrócił uwagę, że „zrównoważona transformacja energetyczna to redukcja emisji, ale też stabilne dostawy energii w przystępnej cenie”. – Wiele krajów europejskich rozwija energetykę gazową, pozwalającą łączyć te cele, w drodze do budowy gospodarek zeroemisyjnych. Chcemy aktywnie włączać się w ten trend – oznajmił płocki koncern.

Rozwój w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych

W ubiegłym tygodniu PKN Orlen deklarując wstępną gotowość do zaangażowania się w realizację budowy elektrowni Ostrołęka C pod warunkiem wykorzystania technologii opartej na paliwie gazowym, podkreślił, że płocki koncern stawia na rozwój aktywów energetycznych w kierunku źródeł nisko i zeroemisyjnych. Spółka zapowiedziała, że jej finalną decyzję w sprawie inwestycji w Ostrołęce „poprzedzą rozmowy ze spółkami Enea i Energa – właścicielami projektu – dotyczące technologii, sposobu finansowania oraz harmonogramu”.

Prezes PKN Orlen zwrócił wówczas uwagę, iż zgodnie z porozumieniem zawartym ze Skarbem Państwa trwają analizy dotyczące m.in. warunków kluczowych inwestycji Grupy Energa, której większościowym udziałowcem płocki koncern stał się pod koniec kwietnia. – Widzimy duży potencjał dla budowy nowych źródeł energii w Polsce, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne kraju i regionu. Nie możemy jednak działać w oderwaniu od trendów rynkowych i polityki regulacyjnej Unii Europejskiej – powiedział Obajtek, cytowany w ubiegłotygodniowym komunikacie PKN Orlen.

Szef koncernu dodał, iż wszystkie projekty prowadzone w Grupie Orlen „muszą mieć mocne uzasadnienie biznesowe i wzmacniać naszą konkurencyjność na wymagającym rynku”. – Inwestycja w Ostrołęce będzie realizowana, ale musi być oparta na technologii gazowej. Jest to zgodne z naszą strategią, obejmującą rozwój źródeł nisko i zeroemisyjnych – oświadczył.

Rozwój w innych obszarach, w tym elektromobilności

Jak przypomniał ostatnio płocki koncern, Grupa Energa, której od 30 kwietnia jest większościowym udziałowcem, posiada łącznie ponad 50 aktywów produkujących energię z odnawialnych źródeł, w tym przede wszystkim elektrownie wodne, lądowe farmy wiatrowe i farmy fotowoltaiczne. Ponad 30 proc. produkowanego przez Grupę Energa wolumenu energii elektrycznej pochodzi z odnawialnych źródeł i jest to najwyższy udział spośród jej głównych konkurentów.

PKN Orlen zapowiedział jednocześnie, iż planuje dalszy rozwój obszarów, w których on sam oraz Energa są już aktywni, np. elektromobilność, ale też wejście w nowe projekty, np. morskie farmy wiatrowe. – W tym kontekście kluczowe będzie bilansowanie portfela OZE (odnawialnych źródeł energii – red.) z wykorzystaniem aktywów konwencjonalnych, w tym na przykład bloków parowo-gazowych w Płocku i Włocławku lub nowych inwestycji opartych o gaz ziemny – ocenił PKN Orlen.

Jak wielokrotnie podkreślał PKN Orlen, celem przejęcia kapitałowego Grupy Energa, a także planowego przejęcia innej gdańskiej spółki – Grupy Lotos, jest budowa koncernu multienergetycznego, który wzmocni polską gospodarkę.

Z końcem kwietnia PKN Orlen poinformował, że trwają prace nad nową długoterminową strategią, która będzie obejmowała perspektywę do 2030 r. Spółka podała, że zakończenie prac planowane jest w drugiej połowie tego roku, a dokument będzie zawierał główne kierunki i cele rozwoju Grupy Orlen.

Czytaj też: M. Szolc deklaruje: wstrzymamy rozbudowę elektrowni w Ostrołęce

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone