SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Organizator pielgrzymki: autokar był sprawny. Miał ważne badania

Fot. Twitter / ibrkicRTL

Autokar, którym jechali pielgrzymi do Medjugorje był sprawny, a przed wyjazdem odbył badanie techniczne – zapewnił Jarosław Miłkowski z biura „U Brata Józefa”, które pośredniczyło w zorganizowaniu wyjazdu do Bośni i Hercegowiny.

Miłkowski wyjaśnił, że w wyjeździe do Medjugorje w Bośni i Hercegowinie uczestniczyły 44 osoby – 42 pielgrzymów oraz dwóch kierowców. Uczestnicy wyjazdu pochodzili z Sokołowa Podlaskiego, Konina i Jedlni k. Radomia.

Przedstawiciel biura Jarosław Miłkowski wyjaśnił, że wyjazd do Medjugorje był organizowany przez jedną z sióstr zakonnych, która tam też jechała.

Pielgrzymkę zorganizowała i ludzi zebrała siostra Janina, nazaretanka z Jedlni. Poprosiła mnie o pomoc, pośredniczyłem w zorganizowaniu tego wyjazdu. Autokary, które wynajmujemy pochodzą z firmy, z którą już współpracują od 4-5 lat – powiedział Miłkowski w rozmowie z RDC.

Miłkowski zapewnił, że jest w stałym kontakcie ze służbami m.in. ambasadą RP w Chorwacji, z Policją. – Cały czas udzielam niezbędnych informacji. Przesłałem też niezbędne dokumenty, które były potrzebne do odbycia się tego wyjazdu – przekazał.

To nie jest jeden autokar, tylko kilkanaście lub więcej. Podróżują po całej Europie, my musimy mieć badanie techniczne w razie kontroli ITD – poinformował przedstawiciel biura.

Jarosław Miłkowski wyjaśnił, że autokar, którym podróżowali pielgrzymi był wynajęty z zewnętrznej, sprawdzonej firmy z Płońska. – Autokar był sprawny. Przed wyjazdem było badanie techniczne, które odbywa się za każdym razem przed wyjazdem. Była to firma, z która od kilku lat współpracujemy – powiedział.

Z kolei Jacek Antoszkiewicz z firmy Megapol, której autokar miał wypadek w Chorwacji zapewnił w rozmowie z RDC, że autobus, którym jechali pielgrzymi „był sprawny technicznie, kierowcy byli wypoczęci z doświadczeniem”.

12 osób nie żyje, 32 są ranne

W wypadku autokarowym, do którego doszło w sobotę nad ranem na autostradzie A4 na północ od Zagrzebia, zginęło 12 osób, a 32 zostały ranne. Wszystkie ofiary wypadku to Polacy, którzy jechali z pielgrzymką do sanktuarium w Medjugorje w Bośni.

Do wypadku doszło ok. godz. 5.40, w położonym na północ od Zagrzebia regionie varażdińskim, między miejscowościami Jarek Bisaszki i Podvorec. Jadący w kierunku Zagrzebia autobus zjechał z drogi i wpadł do rowu przy autostradzie – przekazała policja.

Chorwacka telewizja publiczna HRT podała, że najbardziej prawdopodobną przyczyną wypadku było zaśnięcie kierowcy.

Medjugorje, dokąd zmierzali polscy pielgrzymi, to mała miejscowość od 1981 roku słynąca wśród wiernych jako miejsce domniemanych, powtarzających się objawień maryjnych, nieuznanych dotąd przez Watykan. Osada stała się dużym ośrodkiem pielgrzymkowym, rocznie przybywa tam około 2,5 miliona osób.

Czytaj też: 12 osób zginęło w wypadku autokaru w Chorwacji. Wśród poszkodowanych osoby z Mazowsza

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone