SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Opłaty za śmieci źle naliczane? Spółdzielnia podała dane

fot. RDC

Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa wstrzymuje się z wnioskiem do sądu w sprawie odszkodowań za odpady. Chce najpierw rozwiązać sprawę w trybie administracyjnym. Chodzi o uchwałę z zeszłego roku, która wyliczała koszt odbioru odpadów na podstawie rodzaju zabudowy. Ta została uznana za niezgodną z prawem.

Składamy dziś na ręce prezydenta Trzaskowskiego nasze wyliczenia strat – mówi prezes WSM Barbara Różewska. – Tryb jest krótszy i powołaliśmy się na ordynację podatkową, bowiem opłata jest parapodatkiem. Składamy, załączamy te deklaracje, na podstawie których dokonaliśmy tych wyliczeń, żeby miasto zobaczyło, jak to zrobiliśmy, że wyliczyliśmy tę nadpłatę w kwocie 16,5 mln zł – wyjaśnia.

Podczas wczorajszego spotkania w ratuszu spółdzielcy złożyli swoje propozycje co do naliczania opłat. – Proponujemy rozliczanie od powierzchni użytkowej mieszkań – dodaje Różewska. – Dwuskładnikowe. Jeden koszt stały, np. liczony z powierzchni użytkowej i zmienny, w zależności od wytworzonych odpadów i posegregowania – tłumaczy.

Proponujemy też podzielenie się obowiązkami w sprawie wywozu i zagospodarowania odpadami – mówi prezes WSM. – Wywóz realizuje spółdzielnia i wspólnota, a miasto zajmuje się zagospodarowaniem. Wówczas też miałoby to wpływ na obniżenie kosztów na mieszkańców – wskazuje.

Obecnie w Warszawie obowiązuje naliczanie opłat na podstawie zużycia wody. Rada Warszawy będzie musiała uwzględnić w uchwale stawkę maksymalną. 18 listopada odbędzie się sesja w tej sprawie. Stawki maksymalne mają obowiązywać od nowego roku.

Czytaj też:

Warszawa przegrała w sądzie ws. opłat za śmieci. Co z pieniędzmi?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone