SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Opieka nad zwierzętami w okresie zimowym. „Jeżeli widzimy bestialstwo – reagujmy”

fot. Pexels

– Jeżeli ktoś trzyma psa na łańcuchu bez obroży, to zimą ten łańcuch przymarza do szyi zwierzęcia. Jeśli widzimy takie bestialstwo, reagujmy – apelował w RDC Łukasz Balcer – weterynarz, prezes Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami, dyrektor schroniska dla bezdomnych zwierząt w Celestynowie.

Gość Anny Matusiak mówił w audycji o opiece nad bezdomnymi i przydomowymi zwierzętami. – Jako schronisko jesteśmy na etapie poszukiwania bardzo dużej liczby zwierząt, które zaginęły po Sylwestrze. Jesteśmy też przed potężną falą mrozów – to bolączka wszystkich schronisk w Polsce i osób, które zajmują się bezdomnymi zwierzętami – mówił Balcer.

Pomoc

Podkreślił, że jeżeli ktoś chce pomagać zwierzętom, to powinien pomagać schroniskom. – Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami ma pod sobą 17 takich placówek. Zwierzętom można pomóc na wiele sposobów – od najprostszych, jak udostępnianie w sieci postów o adopcji i zwierzakach, poprzez wolontariat – możemy przyjeżdżać do schronisk na spacery z psami, możemy socjalizować te zwierzaki, uczestniczyć w różnych zbiórkach na rzecz schroniska – wyliczał weterynarz.

Gość RDC podkreślił, że pomoc zwierzętom jest naszym obowiązkiem i powinniśmy reagować, gdy widzimy bezdomne zwierzę. – Zawiadamiajmy służby, które są zobowiązane do działania, czyli straż miejską i Wydział Ochrony Środowiska w gminie. Każda gmina odpowiada za bezdomne zwierzęta na swoim terenie – zaznaczył i zaapelował, aby nie pozwalać na to, żeby urzędnicy nie reagowali. – Oni mają obowiązek zająć się takimi sprawami – przekonywał Balcer.

Wolno żyjące koty

W audycji mówił także o wolno żyjących kotach. – Koty wolno bytujące w miastach i na wsiach to nie są koty bezdomne. One żyją w ekosystemie miasta dzięki ludziom, którzy je dokarmiają, sterylizują, kastrują i oznaczają – tłumaczył weterynarz. Jak pomóc tym zwierzakom zimą? Jak tłumaczył gość RDC, powinniśmy otwierać okienka w piwnicach, żeby koty mogły wejść do środka i się zagrzać. Można także robić specjalne ocieplane budki – wystarczy zwykły karton, który okłada się styropianem i owija workiem. Do środka należy włożyć słomę, nie tekstylia, ponieważ zimą, jak jest wilgoć, materiał od razu przemaka i zwierzę się nie ogrzeje. – Koty wolno żyjące na terenie miasta są naszym dobrym narodowym, mamy obowiązek się nimi zająć. Nie mamy prawa ich przepłoszyć, ingerować w ich egzystencję. To jest zakazane – podkreślił Balcer i przypomniał, że kot to nasz sprzymierzeniec w walce z gryzoniami. – Jak są koty, to nie ma szczurów i myszy – tłumaczył.

Pies na łańcuchu

Weterynarz odniósł się także w audycji do sytuacji przydomowych psów trzymanych na łańcuchach. Wyjaśniał, że jeśli pies jest trzymany na łańcuchu bez obroży, to podczas mrozów łańcuch przymarza do ciała zwierzęcia. – Jeśli widzimy takie bestialstwo, to reagujmy – apelował w RDC. Balcer przypomniał także o przepisach regulujących trzymanie psów na łańcuchu. – Pies na łańcuchu nie może przebywać dłużej niż 12 godzin, a sam łańcuch nie może być krótszy niż trzy metry – podkreślił. Zaznaczył także, że przed wezwaniem odpowiednich służb, można spróbować spokojnie porozmawiać z właścicielem zwierzęcia. Jeśli to nie poskutkuje, powinniśmy zadzwonić po policję lub straż miejską, ponieważ niedożywione zwierzę może nie przeżyć kolejnej nocy.

lukasz-balcer

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone