SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Muzyka biblijna i barokowa w operze „Hiob” K. Dębskiego

fot. RDC

Już w piątek w Świątyni Opatrzności Bożej zabrzmi opera „Hiob”. Stworzył ją kompozytor Krzesimir Dębski na zamówienie Polskiej Opery Królewskiej. To w ramach obchodów stulecia urodzin Papieża Polaka. Libretto utworu zamówionego u kompozytora oparte zostało na młodzieńczym dramacie Karola Wojtyły „Hiob”.

O inspiracji do stworzenia muzyki opowiadał dziś w „Poranku RDC” kompozytor Krzesimir Dębski. – Historia jest biblijna, więc i idiom starałem się znaleźć, takiej muzyki biblijnej. Starej, ale są też odniesienia do muzyki renesansowej, do baroku, do opery barokowej, która jest przepiękną formą. Była ona fantastyczna, powstało mnóstwo arcydzieł. Sięgnąłem po instrumenty barokowe. Opera Królewska jest taką operą, w której dużo się gra właśnie dzieł barokowych – tłumaczył.

Premiera opery pierwotnie była planowana na maj, ale nie odbyła się z powodu pandemii.

Dzieło miało zabrzmieć w końcu w wersji koncertowej w murach Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie w piątek o 19.00, jednak jak poinformował organizator – będzie ono ponownie odwołane.

„Z przyczyn niezależnych od organizatora, mając na względzie bezpieczeństwo publiczności, zmuszeni jesteśmy odwołać nasze wydarzenia w dniach 16 i 17 października” – poinformowała Polska Opera Królewska.

Bilety na prapremierę opery zakupione przez portal ewejsciowki.pl, podlegają zwrotowi u operatora.

O kolejnych ewentualnych zmianach repertuarowych Polska Opera Królewska będzie informować na bieżąco za pośrednictwem strony internetowej oraz Facebooka. Pytania można kierować na adres mailowy: organizacja.widowni@operakrolewska.pl

Posłuchaj całej audycji: Poranek RDC: Krzesimir Dębski

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2020 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone