SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Oligarchia na Ukrainie zatrzyma reformy? „Każda ukraińska partia jest ugrupowaniem oligarchicznym”

fot. Wadco2/CC BY-SA 3.0

– Przez to, że oligarchowie posiadają udziały w kluczowych gałęziach ukraińskiej gospodarki, bardzo często, gdy biznes idzie gorzej, domagają się subwencji państwowych. Potrafią za pomocą swoich ludzi wpływać na decyzje budżetowe. Każda ukraińska partia polityczna jest w zasadzie ugrupowaniem oligarchicznym – mówił w „Magazynie ekonomicznym” Michał Kacewicz z tygodnika Newsweek.

Ukraiński parlament zatwierdził w ubiegły czwartek skład nowego rządu, na czele którego stanął tego dnia premier Wołodymyr Hrojsman, zarekomendowany przez prezydenta Petra Poroszenkę. Rząd poparło w głosowaniu 239 deputowanych w 450-osobowej Radzie Najwyższej Ukrainy.

38-letni Hrojsman oświadczył przed głosowaniem, że nowy rząd nie będzie tolerował korupcji i uczyni wszystko dla stabilizacji i rozwoju państwa. – Ten rząd i te władze mają przynieść Ukrainie nową jakość i zapewnić niezmienność kursu integracji europejskiej – mówił w przemówieniu do deputowanych Rady Najwyższej. – Przysięgam, że ten rząd nie będzie tolerował korupcji, będzie odpowiedzialnie traktował zadania, które przed nim stoją i zapewni rozwój państwa – dodał.

Prezydent oświadczył, że oczekuje od nowego rządu zdecydowanych działań na rzecz reform, wzrostu gospodarczego oraz dobrobytu obywateli. – Kluczowym zadaniem jest odzyskanie kontroli Ukrainy nad Donbasem i Krymem – podkreślił. – Nowy rząd, tak jak i poprzedni, będzie kontynuował kurs na integrację europejską Ukrainy – zapewnił Poroszenko.

Prezydent podziękował poprzedniemu premierowi za jego pracę i zaznaczył, że żaden rząd nie działał w tak trudnych warunkach, jak jego gabinet. – Chciałbym też podziękować Arsenijowi Jaceniukowi za cywilizowane rozwiązanie kryzysu politycznego, które w pełni odpowiada europejskim tradycjom kultury politycznej – powiedział.

Ucieczka przed wyborami?

Michał Kacewicz z tygodnika Newsweek przyznał w „Magazynie ekonomicznym”, że nowy rząd jest czymś w rodzaju kompromisu i ucieczki prezydenta Poroszenki oraz partii byłego premiera od przedterminowych wyborów. – To właśnie strach przed zwycięstwem Julii Tymoszenko i zmianą wektorów w ukraińskiej polityce zdeterminował do jak najszybszego stworzenia tego rządu, chociaż odbywało się to w strasznych bólach i trwało około dwa miesiące – tłumaczył.

Michał Potocki z Dziennika Gazety Prawnej dodał, że premier Hrojsman ma być „menedżerem kryzysowym”. – On nigdy nie był politykiem, tylko samorządowcem i biznesmenem. Jako mer Winnicy – miasta, w którym zaczęła się polityczna kariera Poroszenki – był bardzo dobrze oceniany. To miasto wygląda na przyzwoicie zarządzane, ale oczywiście poziom centralny jest o wiele poważniejszy – wspomniał.

Zwrócił uwagę, że tutaj pojawia się wielkie pytanie, jak premier Hrojsman będzie radził sobie ze zdobywaniem poparcia większości. – Już Jaceniuk, jako lider pięciopartyjnej koalicji z większością konstytucyjną, miał problemy z przepychaniem ustaw zwykłą większością. Hrojsman ma dwie partie, które dysponują kilkuosobową przewagą w parlamencie. Tutaj właśnie dopatruję się największego ryzyka dla tego rządu i wizji przedterminowych wyborów – ocenił Michał Potocki.

Oligarchowie utrzymają wpływy?

Kacewicz przypomniał, że najwyższa kasta oligarchów na Ukrainie składa się z kilkunastu osób. Jak zaznaczył, to ludzie, którzy mają udziały w kluczowych gałęziach gospodarki tego państwa. – Energetyka jest tutaj o tyle ważna, że na styku polityki i energetyki dochodziło do największych malwersacji i to cały czas się dzieje – powiedział.

Dziennikarz podkreślił, że przez to, że oligarchowie posiadają udziały w kluczowych gałęziach ukraińskiej gospodarki, bardzo często, gdy biznes idzie gorzej, domagają się subwencji państwowych. – Potrafią za pomocą swoich ludzi wpływać na decyzje budżetowe państwa. Każda ukraińska partia polityczna jest w zasadzie ugrupowaniem oligarchicznym. Są również partie, takie jak blok Petro Poroszenki, gdzie udziały mają różni oligarchowie, często o sprzecznych interesach – mówił w „Magazynie ekonomicznym” Michał Kacewicz z tygodnika Newsweek.

Zrealizowano dzięki współfinansowaniu z opłat abonamentowych
NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2018 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone