SŁUCHAJ ONLINE
MENU

OKE: egzaminy na Mazowszu zgodnie z planem [ARKUSZE]

fot. PAP/Wojciech Pacewicz

Wszędzie egzaminy ósmoklasisty odbyły się zgodnie z planem – poinformowała w piątek dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie Anna Frenkiel. OKE w Warszawie swoim zasięgiem obejmuje województwo mazowieckie, w obrębie którego do testu przystąpiło 58 tys. uczniów.

Egzamin ósmoklasisty rozpoczął się w poniedziałek o godzinie 9.00. Jest trzydniowy. W pierwszym dniu uczniowie VIII klas szkół podstawowych zdawali egzamin z języka polskiego. W drugim dniu będą zdawać egzamin z matematyki, a w trzecim z języka obcego.

Arkusze egzaminacyjne dostępne są TUTAJ.

Brak sygnału

Nie miałam żadnego sygnału, że gdzieś organizacja egzaminu ósmoklasisty mogła zaszwankować. Gdyby coś, gdzieś działo się nie tak na pewno, to bym wiedziała – powiedziała dyrektor OKE w Warszawie Anna Frenkiel po rozpoczęciu egzaminu.

Pierwszy dzień egzaminu ósmoklasisty jest jednocześnie ósmym dniem strajku nauczycieli.

W miniony poniedziałek rozpoczął się zorganizowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i Forum Związków Zawodowych strajk w szkołach. Przystąpiła do niego też część nauczycieli z oświatowej Solidarności. W strajku biorą też udział nauczyciele niezrzeszeni w związkach. Według ZNP w ubiegłym tygodniu w strajku udział brało 74,29 proc. szkół i przedszkoli. Ministerstwo Edukacji Narodowej w pierwszym dniu strajku podawało, że protestuje 48,5 proc. szkół i placówek.

Radom

W Radomiu do egzaminu przystąpiło 1700 uczniów. Warto zaznaczyć, że tym razem dyrektorzy nie narzekali na problemy związane ze skompletowaniem zespołów nadzorujących. Nauczyciele na czas egzaminów odstępują od strajku. Tak było m.in. w SP nr 28, z czego cieszy się dyrektor Sylwia Łyżwa.

Od strajku w naszej szkole odstąpiło czterech nauczycieli. Egzamin odbywa się w małych salach – wyjaśnia.

Siedlce

W Siedlcach egzamin zdawało ponad 800 ósmoklasistów. O nastrojach z uczniami Szkoły Podstawowej nr 4 rozmawiała reporterka RDC Beata Głozak.

Płock

W Płocku komisje zostały powołane i mimo strajku, we wszystkich płockich podstawówkach rozpoczął się pierwszy dzień egzaminu.

Opinie jak zwykle były różne, choć większość uczniów oceniła test z języka polskiego jako przystępny i nieskomplikowany.

Mława

Ósmoklasiści ze Szkoły Podstawowej w Morawach pod Mławą nie ukrywają, że najbardziej obawiali się rozprawki.

Różne dane

Dane o liczbie placówek objętych protestem i strajkujących nauczycielach mogą się różnić w różne dni, gdyż nauczyciele codziennie rano, przychodząc do pracy do szkoły czy przedszkola, podejmują decyzję, czy w tym dniu będą protestować, więc mogą zawiesić swój udział w strajku na czas egzaminów.

Na początku kwietnia minister edukacji narodowej Anna Zalewska podpisała nowelizacje rozporządzeń w sprawie organizacji egzaminów zewnętrznych (egzaminu gimnazjalnego, ósmoklasisty i matur). Zgodnie z nim w skład komisji egzaminacyjnych i nadzorujących przebieg egzaminów w szkołach wejść mogą nauczyciele z innych szkół, a także każda osoba mająca kwalifikacje pedagogiczne. Według MEN to odpowiedź na prośby dyrektorów szkół.

W piątek Zalewska dziękowała wszystkim osobom, które zgłosiły się i pomogły w ubiegłym tygodniu w przeprowadzeniu egzaminu gimnazjalnego. Podała, że w bazach kuratoriów znajduje się ponad 10 tys. takich osób.

Czytaj też:

Pierwszy w historii egzamin ósmoklasisty. Na początek j. polski. Ósmy dzień strajku nauczycieli

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone