SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Silny wiatr na Mazowszu. 472 interwencje straży pożarnej

Silny wiatr w całej Polsce/fot. Komenda Miejska PSP Elbląg/Twitter

Do godziny 18:00 w sobotę na Mazowszu odnotowano 472 interwencje straży pożarnej w związku z silnym wiatrem. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał dla części regionu ostrzeżenia przed silnym wiatrem. Ponad 21 tys. odbiorców nie ma też prądu.

Szczegóły dotyczące obszaru objętego ostrzeżeniami IMGW TUTAJ.

Silny wiatr spowodował awarie energetyczne. W sobotę o godzinie 16:00 w całej Polsce prądu nie miało niemal 55 tysięcy odbiorców – poinformował wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

O sytuacji związanej z załamaniem pogody i silnymi wiatrami napisał na Twitterze wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

„Według stanu na godz. 16:00, bez dostaw energii elektrycznej na terenie kraju pozostaje około 54 700 odbiorców” – poinformował w mediach społecznościowych zastępca szefa RCB.

Z danych, które przekazał wynika, że najwięcej odbiorców pozbawionych prądu jest w województwach: mazowieckim – 21,7 tys., lubelskim – 6,2 tys., podlaskim – 5,5 tys.

Silny wiatr spowodował m.in. awarie energetyczne – mówi Radiu Dla Ciebie Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

Najwięcej braku prądu mamy w województwach mazowieckim, lubelskim oraz podlaskim. Służby działają niezwykle sprawnie, sytuacja powinna się ustabilizować. Pamiętajmy o tym, że czasami, by coś naprawić, trzeba to wyłączyć. Chwilowe zaniki prądu mogą wystąpić, jednak raczej epizodycznie – mówi Radiu dla Ciebie Damian Duda z Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

Interwencje straży

W samej Warszawie do godziny 15:00 strażacy wyjeżdżali ponad 70 razy, na całym Mazowszu ponad 150.

Zwracajmy uwagę na naruszone już drzewostany czy infrastrukturę miejską, która na skutek nawet niewielkich podmuchów wiatru może stanowić zagrożenie – przypomina Duda.

Do godziny 18:00 strażacy odnotowali 2565 zgłoszeń związanych z usuwaniem silnego wiatru. Najwięcej zgłoszeń odnotowano w woj. mazowieckim – 472, kujawsko-pomorskim – 338, wielkopolskim – 234, zachodniopomorskim – 207, warmińsko-mazurskim – 204 oraz śląskim – 194.

Silne wiatry i burze pojawił się już wczoraj. – Ponad 260 razy interweniowali strażacy w związku z burzami, to prawie nic w skali kraju. Można powiedzieć, że było spokojnie, bo zapowiadało się dużo gorzej. W niektórych rejonach pojawiły się wczoraj ostrzeżenia przed burzami nawet trzeciego stopnia – powiedział rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg Karol Kierzkowski.

Dodał, że nie było żadnych poważnych zdarzeń. – Głównie to połamane drzewa i gałęzie. Nie ma informacji o osobach poszkodowanych w wyniku burz – zaznaczył.

Strażacy wyjeżdżali na sygnale by usuwać połamane drzewa i gałęzie w zasadzie tylko na zachodzie i południowym zachodzie Polski.

– Jeszcze dziś strażacy będą usuwać połamane drzewa i gałęzie – zapowiedział rzecznik PSP.

Kolejny dzień z burzami

Ponadto Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał, że burze występują lub wystąpią w najbliższym czasie na terytorium niemal całego kraju; ostrzega przed możliwymi burzami w województwach świętokrzyskim, podkarpackim, małopolskim, dolnośląskim i części województwa mazowieckiego.

Natomiast w województwach pomorskim, kujawsko-pomorskim, zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim i lubuskim ma silnie wiać; IMGW wydał dla tych regionów ostrzeżenie drugiego stopnia; możliwy jest wiatr o średniej prędkości do 40 km/h, w porywach nawet do 100 km/h, z zachodu i północnego-zachodu. Ostrzeżenie o burzach z gradem dla tych terenów zostało odwołane.

Niskie ciśnienie

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowego Instytutu Badawczego, w sobotę pogodę nad Polską będzie kształtował układ niskiego ciśnienia. Od zachodu do kraju napływa chłodne powietrze polarno-morskie.

W nocy z soboty na niedzielę siła wiatru będzie malała. Przelotne opady deszczu mogą się jeszcze pojawić na wschodzie i w głębi kraju, jednak będą to opady zanikające. Temperatura spadnie do 6-7 stopni w rejonach podgórskich, 9-10 stopni w centrum i 11 stopni Celsjusza na południu kraju. Wiatr nadal porywisty, wiejący z kierunku północno-zachodniego, nad morzem może osiągać do 60 km/h.

Czytaj też: Burze częstsze i gwałtowniejsze. „Musimy być gotowi na ekstrema”

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2022 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone