SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Ogromny różaniec we Wsoli. Ministerstwo anulowało karę

fot. RDC

Kara w wysokości 10 tysięcy złotych za powieszenie różańca na kościele w podradomskiej Wsoli anulowana – dowiedziało się RDC. Sprawa ma ponownie trafić do konserwatora zabytków w Radomiu. Taką decyzję podjęło ministerstwo kultury.

Jestem wdzięczny – mówi ks. Andrzej Pawlik, proboszcz parafii we Wsoli. – Będę stał w obronie różańca. Jego pozostawienia na elewacji kościoła chcą ludzie – dodaje.

Przypomnijmy – kilkunastometrowy, neonowy różaniec wisi na frontowej ścianie kościoła od ponad roku. Wisi nielegalnie, bowiem kościół ma status zabytku.

Kara konserwatora

Zdjęcie go nakazał mazowiecki konserwator zabytków w Radomiu, nakładając na proboszcza karę finansową. Decyzji resortu kultury do tej pory nie otrzymał.

Jak tłumaczył RDC w listopadzie – zanim nałożono karę – było wiele bezskutecznych prób polubownego załatwienia sprawy. – Negocjacje nie dały rezultatu. Nasza bezczynność nie mogła trwać zbyt długo – zaznaczył.

Postępowanie trwa od grudnia 2017 roku, kiedy list w tej sprawie wystosowało kilku mieszkańców. Zanim nałożono karę, wiele miesięcy trwały próby polubownego rozwiązania problemu. Proponowano m.in. przeniesienie różańca w inne miejsce, na co proboszcz parafii się nie zgodził. W związku z tym ukarany został grzywną w wysokości 10 tys. złotych. Musi też usunąć różaniec z fasady kościoła.

Różaniec kosztował blisko 20 tys. zł. Zakupiono go ze składek parafian.

Czytaj też:

Gigantyczny różaniec na elewacji zabytkowego kościoła

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© Copyright 2019 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone