SŁUCHAJ ONLINE
MENU
Słuchaj ONLINE
rdc player

Osiem nowych „czarnych punktów” wodnych w woj. mazowieckim

fot. Adam Struzik - profil facebook

Osiem nowych „czarnych punktów” wodnych pojawi się w tym roku na Mazowszu – poinformował w poniedziałek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik. Tablice staną w powiatach mławskim, radomskim, wyszkowskim, kozienickim i pruszkowskim.

Listę nowych „czarnych punktów” w województwie mazowieckim przedstawiono na konferencji prasowej z udziałem policji, przedstawicieli Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego oraz samorządu województwa mazowieckiego.

Nowe tablice pojawią się w miejscowościach: Lewiczyn (pow. mławski, zalew), Mława (pow. mławski, wyrobisko pokopalniane), Jagodno (pow. radomski, zalew), Jasieniec Iłżecki (pow. radomski, wyrobisko pokopalniane), Zazdrość (pow. wyszkowski, rz. Bug), Wilczkowice Górne (pow. kozienicki, rz. Wisła) oraz Sokołów – dwie (pow. pruszkowski, żwirownia).

Jak zaznaczył w poniedziałek marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, utonięcia to ciągle poważny problem, który dodatkowo jest potęgowany przez alkohol. „Dane pokazują, że niestety alkohol jest czynnikiem, który ogranicza odpowiedzialność, czy poczucie ostrożności u ludzi” – powiedział Struzik.

123 „czarne punkty” na całym Mazowszu

Marszałek dodał, że dlatego samorząd rozwija akcję umieszczania „czarnych punktów”. Podkreślił, że łącznie z ośmioma nowymi punktami w całym województwie będą funkcjonowały 123 „czarne punkty” wodne.

Zastępca naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu podinsp. Agnieszka Guza dodała, że część tablic zostanie również wymieniona na nowe ze względu na uszkodzenia.

Guza poinformowała, że na terenie garnizonu mazowieckiego pełni służbę 27 policjantów policji wodnej, z czego w dwóch miejscach służba taka jest realizowana na zasadzie sezonowych posterunków wodnych.

Takie coroczne stawianie oznaczeń jest niezbędne – informuje Agnieszka Guza. – Mieliśmy w tym roku przypadek młodej osoby, która weszła do wody na wysokości bulwarów wiślanych i już niestety nie wypłynęła – dodaje.

– Mamy nadzieje, że oznaczenie kolejnymi tablicami punktów niebezpiecznych do kąpieli przyczyni się do ograniczenia utonięć – powiedziała. Dodała, że w tym roku na terenie garnizonu mazowieckiego utonęło 14 osób, z czego 5 w czasie wakacji.

Kąpiele w Wiśle na terenach Warszawy nie są wskazane

Podkom. Kinga Czerwińska z Komisariatu Rzecznego w Warszawie wskazała, że Wisła w Warszawie jest rzeką bardzo trudną, gdzie do kąpieli „w ogóle nie powinno dochodzić”. Dodała, że obecnie tablice informujące o „czarnych punktach” stoją m.in. na plaży saskiej, poniatowskiej oraz na 500 km Wisły.

Mamy nadzieję, że są one na tyle czytelne, że będą trafiać nie tylko do mieszkańców stolicy, ale również do osób przyjezdnych m.in. ze wschodu, bo właśnie te osoby ostatnio najczęściej są ofiarami utonięć w Wiśle – powiedziała.

Jak się okazuje problem dotyczy nie tylko dzikich miejsc, ale też takich gdzie na co dzień jest pełno ludzi – informuje Kinga Czerwińska. – Warto znakować te miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie ludzie się kąpią, gdzie ludzie tracą życie czy zdrowie. Czy jest to psychologia czy akcja informacyjna to już bez znaczenia. Ważne, że działa – dodaje policjantka.

Prezes zarządu Stołecznego WOPR Paweł Błasiak podkreślił, że „czarne punkty” wodne „są tak samo potrzebne jak nauka pływania w szkołach podstawowych, prewencja i patrolowanie”. Dodał, że takie punkty mówią, że w danym miejscu „stało się coś złego i to do części osób przemawia”.

„Czarny punkt” oznacza całkowity zakaz kąpieli

„Czarne punkty” wodne są oznaczane tablicami w kolorze czarno-żółtym, które mają informować o ryzyku kąpieli. Środki na ich wyprodukowanie zapewnił samorząd województwa mazowieckiego, natomiast miejsca, w których zostaną ustawione wytypowały Komendy Wojewódzka i Stołeczna Policji.

Z danych przekazanych przez samorząd województwa mazowieckiego wynika, że w ubiegłym roku na Mazowszu utonęło w sumie 57 osób, w tym 5 kobiet, 49 mężczyzn i 3 dzieci. Jak podkreślono, najczęstszą przyczyną utonięć jest lekkomyślność, alkohol oraz kąpiele w niedozwolonych i niestrzeżonych miejscach. Specjaliści wskazują, że dużym problemem jest również nieprzestrzeganie podstawowych zasad bezpieczeństwa. Oznakowane „czarnym punktem” miejsca oznaczają absolutny zakaz kąpieli.

Czytaj też:

Koronawirus na Mazowszu. Ponad 200 odwołań od kar sanepidu

Policja podsumowała ciszę wyborczą. Ponad pół tysiąca incydentów

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone