SŁUCHAJ ONLINE
MENU

Krzysztof Wielec został nowym burmistrzem Drobina

fot. Krzysztof Wielec - Nasz Burmistrz Miasta i Gminy Drobin/FB

Ponowne, przedterminowe wybory burmistrza Drobina, które odbyły się w niedzielę, wygrał kandydat PSL Krzysztof Wielec, pokonując pełniącego obecnie obowiązki na tym stanowisku Grzegorza Szykulskiego z PiS – wynika z oficjalnych danych Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Płocku.

Pierwszy raz przedterminowe wybory burmistrza miasta i gminy Drobin odbyły się we wrześniu 2020 r. Wówczas zwyciężył Grzegorz Szykulski z PiS, który pokonał Krzysztofa Wielca z PSL. Sąd uznał jednak, że wybory należy powtórzyć. Podstawą tej decyzji było przede wszystkim to, że przy siedmiu głosach, które zostały uznane za nieważne, ostateczna różnica, rozstrzygająca wówczas wynik, wyniosła dwa głosy.

Osiem głosów przewagi

W ponownych wyborach, przeprowadzonych w niedzielę, Grzegorz Szykulski z PiS uzyskał 1635 głosów ważnych, a Krzysztof Wielec z PSL 1643 głosy ważne – podano w protokole wyników głosowania, który w poniedziałek przed południem opublikowała Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Płocku. Według obwieszczenia Komisarza Wyborczego w Płocku, uprawnionych do głosowania było 6121 osób, a frekwencja wyborcza wyniosła 54,73 proc.

W trakcie wyborów burmistrza miasta i gminy Drobin z września 2020 r. uprawnionych do głosowania było 6212 osób, natomiast frekwencja wyborcza wyniosła wówczas 47,65 proc. Wtedy też Grzegorz Szykulski z PiS zdobył 1460 głosów ważnych, a Krzysztof Wielec z PSL 1458 głosów ważnych.

Tragiczna śmierć burmistrza

Przedterminowe wybory burmistrza Drobina z września 2020 r. zarządzono w związku ze śmiercią pełniącego to stanowisko 43-letniego Andrzeja Samoraja z PSL, który trzy miesiące wcześniej – w czerwcu – zginął w wypadku podczas prac rolniczych. Śledztwo, które w tej sprawie prowadziła Prokuratura Rejonowa w Sierpcu, zostało umorzone. W lipcu 2020 r. na osobę pełniącą funkcję burmistrza Drobina wojewoda mazowiecki powołał Grzegorza Szykulskiego z PiS.

W lutym tego roku, w wydanym zarządzeniu, wojewoda mazowiecki ogłosił, że w związku z postanowieniem Sądu Okręgowego w Płocku z października 2020 r. i Sądu Apelacyjnego w Łodzi ze stycznia, wyznacza datę ponownych wyborów burmistrza Drobina na 11 kwietnia. Ze względu m.in. na trwającą pandemię koronawirusa termin ten był następnie dwukrotnie zmieniany – na 9 maja, a ostatecznie na 13 czerwca.

Kupowanie głosów?

W trakcie niedzielnych wyborów burmistrza miasta i gminy Drobin policja otrzymała dwa zawiadomienia, dotyczące podejrzenia naruszenia ciszy wyborczej oraz łapownictwa wyborczego. Okoliczności obu zdarzeń będą wyjaśniane – poinformowała policja.

Jedno zawiadomienie dotyczy wykroczenia, mającego polegać na naruszeniu ciszy wyborczej, natomiast drugie związane jest z podejrzeniem przestępstwa łapownictwa wyborczego – powiedziała mł. asp. Marta Lewandowska, rzeczniczka Komendy Miejskiej Policji w Płocku. Jak podkreśliła, w sprawie obu zawiadomień, dotyczących przebiegu wyborów burmistrza miasta i gminy Drobin, z których jedno złożył przewodniczący tamtejszej Miejskiej Komisji Wyborczej, prowadzone będą dalsze czynności.

Czytaj też:

Są wstępne wyniki wyborów w Drobinie. Zdecyduje kilka głosów?

NAJNOWSZE INFORMACJE
RADIO DLA CIEBIE
  • Warszawa: 101 FM
  • Ostrołęka: 100,8 FM
  • Ostrów: 87,6 FM
  • Płock: 101,9 FM
  • Radom: 89,1 FM
  • Siedlce: 103,4 FM
  • DAB+
PUBLICYSTYKA
MUZYKA


wydanie online:
nm@rdc.pl

© 2021 Polskie Radio S.A. Radio Dla Ciebie
Wszelkie prawa zastrzeżone